„Žádost hejtmanů k vyhlášení nouzového stavu není potřeba. Všechna regionální a celostátní opatření končí na stole vlády. Oni přece musí vědět co potřebují, aby mohli vyhlásit svá omezení. Je mi jedno jestli to zvládnou podle pandemického zákona nebo podle nouzového stavu, ale hlavně ať je vydají. Situace je krizová,“ řekl hejtman.

Premiérovi Andreji Babišovi vzkázal, aby se přestal vymlouvat na hejtmany. „Pokud potřebuje, aby mu hejtmani diktovali, co má dělat, tak nemusíme mít premiéra. Můžeme tady mít jednotlivé samosprávné kraje a nepotřebujeme takového premiéra,“ sdělil Grolich.

Online reportáž

Hejtman Babišovi také připomněl, že kritizovaný pandemický zákon předložila jeho vláda. „My jako hejtmani, ale i hygienici k zákonu měli řadu připomínek, které nebyly přijaté. Tato vláda pandemický zákon připravila špatně a proto tam jsou některé mezery, které nám neumožňují dělat kroky, které nyní potřebujeme,“ dodal hejtman. Navíc žádá lidi, aby nyní omezili sociální kontakty na minimum do vydání nových vládních opatření.

Brněnské fakultní nemocnice musí převézt čtyři pacienty ve vážném stavu a patnáct ze standardních kovidových lůžek do pražských nemocnic.

„Nemocnice dosáhly stropu svých kapacit, proto musíme pacienty převézt do Prahy. Chceme částečně uvolnit kapacitu našich nemocnic, abychom mohli přijímat další nemocné i z menších krajských nemocnic. S převozem pacientů nám pomůžou vojáci,“ informoval krajský koordinátor intenzivní péče Vladimír Šrámek.