Podle místních může za neustálé pokutování řidičů údajně úzká silnice. „Připadá nám to jako šikana. Existuje zákon, podle kterého musí být ve dvousměrné ulici šest metrů mezera mezi zaparkovanými vozidly. Vždy tam ale projeli popeláři i hasiči. Nikdy nebyl problém, vždy se auta vyhnula,“ komentoval Leoš Kučera, který v ulici žije.

Místo nutných šesti metrů, které mají zaručit bezpečný průjezd aut v obou směrech, je kvůli odstaveným autům silnice široká zhruba čtyři a půl až pět metrů. „Lokalita dlouhodobě není v našich dopravních prioritách. Na popud neutuchajících telefonátů od některých lidí jsou ale nyní hlídky v ulici častěji,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Situaci proberou místní i s představiteli městské části.

Na úpravu parkování si zvykají také lidé ve Skorkovského ulici. Úředníci odboru dopravy tam kvůli častým stížnostem na nelegální parkování změnili značky.

Mezi zaparkovanými auty a pásem zeleně nově zůstává metr volné silnice oddělený žlutým obrubníkem. „Připadá mi to absurdní. Lidé tady parkovali v klidu na obou stranách ulice. K čemu je ten podivný odskok, nechápu,“ podivila se na sociálních sítích Tereza Pachtová. 

Podle židenického místostarosty Petra Kunce opatřením z ulice zmizelo okolo dvaceti stání. „Metrový pruh můžeme využít pro cyklisty. Zvolené řešení ale způsobí i komplikace třeba při uklízení ulice,“ řekl.

Naopak chodcům momentálně působí problémy při procházení odstavená auta v Hybešově ulici v centru města. Parkovací místa omezila tamní chodník na metr. Podle kolemjdoucích je ale v jednom případě chodník ještě užší. „Kdyby tudy procházela matka s kočárkem, určitě jí to nebude příjemné“ řekl Milan Novák.

Parkovací místa v ulici zřídil magistrát. „Auta tam už stávala, novým značením jsme parkování zlegalizovali,“ vysvětlila Kateřina Gardoňová z tiskového odboru brněnské radnice.

PAVLA HLOUŠKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI