Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.

Podařilo se vám zachytit polární záři? Pošlete nám fotky na brnensky@denik.cz.

V neděli před polednem dorazil podle odborníků k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. „Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. Není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla," uvedli meteorologové.

Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha.

Vědci se domnívají, že polární záři bude možné v občasných intervalech pozorovat až do 10. listopadu. Kromě jižní Moravy a Vysočiny mají příležitost vidět zajímavý úkaz lidé na jihu Čech, na dalších místech kazí pozorování oblačná obloha.

Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, i tehdy někde pozorování zhatily mraky. Záře byla nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu, komentovala tehdy na webu nevšední podívanou Česká astronomická společnost.