Ze základny na ostrově Jamese Rosse se totiž vypravili do Torrent Valley. Prozkoumali tam nejen jezera, ale také zemský povrch.

„Vrstvy a úlomky sedimentů svědčí o tom, že tato část Antarktidy byla zaledněná už v mladší části třetihor,“ popsal objev vedoucí expedice Miloš Barták. Vědci v nepromokavých kalhotách se také brodili jezery a zjišťovali, jak antarktické podmínky ovlivňují tvorbu planktonu.

V Torrent Valley také rozšířili svou sbírku zkamenělin paleontologové. „Nejzajímavější byl nález schránky svrchnokřídlých amonitů se zachovanou vrstvou perleti. Je to unikátní. Největší schránka měla průměr osmdesát centimetrů,“ pochlubil se nálezy Barták.

Vědci také museli pokořit vrchol ledovce Davis Dome. Klimatolog Kamil Láska tam nainstaloval malou meteorologickou stanici, která bude tři roky zaznamenávat počasí na ledovci. „Zjistíme, jak se tady počasí mění, a také, jak ledovec kvůli změnám klimatu ustupuje,“ vysvětlil Barták.

Se svým kolegou Jiřím Komárkem také objevili zvláštní ekosystém v místě zvaném Devil’s Rock. „Na kolmých skalních stěnách, po kterých teče voda z tajícího sněhu, se totiž vyvinula unikátní řada organismů,“ upozornil Barták.

Počasí přálo vědcům při všech výpravách. Pak však na základnu nepustilo další badatele, kteří na konci ledna přijeli brněnský tým doplnit. „Z argentinské základny Marambio se k nám zatím vrtulníkem dostali jen tři vědci. Pak se zhoršilo počasí a na přílet dalších dvou kolegů stále čekáme,“ posteskl si Barták. Výprava bude kompletní, až k ní přibude paleontolog Jiří Kvaček a tým geologů, kteří chtějí zkoumat stavbu Antarktického poloostrova.