Holým okem neviditelná jsou první dvě patra, která se schovávají ve svahu. Teprve třetí patro nové budovy se nachází nad úrovní terénu a je přímo přístupné z přiléhající silnice. Zázemí objektu tvoří hlavně první patro, které téměř celé slouží policejním potápěčům.
„Nachází se tam suché doky, garáže, dílna údržby, sklady a technické místnosti. Z toho jeden sklad a suchý dok slouží hasičské stanici. Terasa je vybavená jeřábovou dráhou pro dopravu lodí na hladinu,“ vyjmenovala Hana Rubášová z tiskového oddělení policejního prezidia.
Protože dřívější zázemí po padesáti letech fungování nevyhovovalo aktuálním požadavkům, museli jej dělníci před několika lety zbourat. V místě proto vznikla novostavba splňující současné nároky. Oproti někdejšímu objektu je nyní celé druhé patro určené policejním potápěčům, nachází se v něm také kanceláře.
O patro výše našli své místo jihomoravští hasiči. Namísto původních dvou parkovacích stání mají nově v garážích k dispozici dvojnásobek. „Jsem rád, že hasiči i policisté dostávají objekt, který si zaslouží. Osobně jsem se za poslední dva roky přesvědčil o tom, jak profesionální integrovaný záchranný systém máme,“ řekl na pondělním slavnostním otevření ministr vnitra Vít Rakušan.
V budově nechybí posilovna, oddělené prostory pro ubytování nebo školící místnosti. K dispozici mají pracovníci také inspekční pokoj, klubovnu se saunou či kuchyňku.
„Veškerá technika dříve stála venku, což bylo náročné na údržbu a opotřebení bylo rychlejší. V místě je nyní posilovna, ale primárně ubytování pro třicet lidí, kteří dorazí na kurzy. Budova má současně podstatně menší výdaje na provoz,” sdělil policejní prezident Martin Vondrášek.
Náklady na stavbu, která trvala přes tři roky, se vyšplhaly na více než čtvrt miliardy korun. Téměř dvě stě milionů se povedlo čerpat z evropských fondů, zbylých sedmdesát milionů korun šlo ze státního rozpočtu. Nové zázemí nyní může využívat dvaadvacet policistů a pětadvacet hasičů.