Holým okem neviditelná jsou první dvě patra, která se schovávají ve svahu. Teprve třetí patro nové budovy se nachází nad úrovní terénu a je přímo přístupné z přiléhající silnice. Zázemí objektu tvoří hlavně první patro, které téměř celé slouží policejním potápěčům.

„Nachází se tam suché doky, garáže, dílna údržby, sklady a technické místnosti. Z toho jeden sklad a suchý dok slouží hasičské stanici. Terasa je vybavená jeřábovou dráhou pro dopravu lodí na hladinu,“ vyjmenovala Hana Rubášová z tiskového oddělení policejního prezidia.

Dopravní omezení začne v křižovatce brněnské Obvodové a Přístavní ulice platit od března.
VIDEO: Další křižovatka v Brně se semafory. Lidé chtěli kruhový objezd

Protože dřívější zázemí po padesáti letech fungování nevyhovovalo aktuálním požadavkům, museli jej dělníci před několika lety zbourat. V místě proto vznikla novostavba splňující současné nároky. Oproti někdejšímu objektu je nyní celé druhé patro určené policejním potápěčům, nachází se v něm také kanceláře.

O patro výše našli své místo jihomoravští hasiči. Namísto původních dvou parkovacích stání mají nově v garážích k dispozici dvojnásobek. „Jsem rád, že hasiči i policisté dostávají objekt, který si zaslouží. Osobně jsem se za poslední dva roky přesvědčil o tom, jak profesionální integrovaný záchranný systém máme,“ řekl na pondělním slavnostním otevření ministr vnitra Vít Rakušan.

Obnovené prostory využívají jihomoravští policisté a hasiči na Brněnské přehradě.Obnovené prostory využívají jihomoravští policisté a hasiči na Brněnské přehradě.Zdroj: Deník/Terezie Heinz

V budově nechybí posilovna, oddělené prostory pro ubytování nebo školící místnosti. K dispozici mají pracovníci také inspekční pokoj, klubovnu se saunou či kuchyňku.

Městská část Brno-Vinohrady chce sjednotit sazby nájmů u obecních bytů. U většiny z nich pro to ale nemají právní oporu.
Obří zdražení nájmů na brněnských Vinohradech: většina obyvatel může odmítnout

„Veškerá technika dříve stála venku, což bylo náročné na údržbu a opotřebení bylo rychlejší. V místě je nyní posilovna, ale primárně ubytování pro třicet lidí, kteří dorazí na kurzy. Budova má současně podstatně menší výdaje na provoz,” sdělil policejní prezident Martin Vondrášek.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Náklady na stavbu, která trvala přes tři roky, se vyšplhaly na více než čtvrt miliardy korun. Téměř dvě stě milionů se povedlo čerpat z evropských fondů, zbylých sedmdesát milionů korun šlo ze státního rozpočtu. Nové zázemí nyní může využívat dvaadvacet policistů a pětadvacet hasičů.