Dopravní kontroly se zaměřily hlavně na řidiče autobusů přijíždějících do Brna z dovolené. Vrásky na čele policistům přidělalo zejména nedodržování povolené doby řízení. „Pozitivní je, že řidiči nepili před jízdou alkohol. Méně radostným zjištěním je fakt, že ani plný vůz cestujících je nepřiměje k tomu, aby dodržovali maximální dobu jízdy a dobu odpočinku. Zbytečné problémy tak svým zaměstnavatelům přidělali celkem čtyři řidiči,“ okomentoval výsledky akce brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. Dopravcům, jejichž řidiči se provinili, proto hrozí až půlmilionová pokuta.

Situace se přesto zlepšuje. „Letos řidiči překročili dobu řízení maximálně o jednu či o dvě hodiny. Minulý rok jsme však zastavili muže, který jel sám celou cestu z Chorvatska. To znamená, že autobus řídil asi devatenáct hodin v kuse,“ uvedl příklad rada dopravního a operačního odboru Jindřich Secký.

Dopravci nechtějí problémy, zlepšují se

České firmy se podle něj začínají chovat profesionálněji. „Je to nejen tím, že vidí, že děláme kontroly, ale i proto, že takové firmy jezdí často do zahraničí. Proto si nemůžou dovolit problémy,“ tvrdil Secký. Dopravce navíc nutí k dodržování předpisů i přísné pokuty. „Překročení doby řízení totiž může stát společnost půl milionu korun, a pokud se řidič takto proviní víckrát, může přijít i o řidičský průkaz,“ dodal Secký.

Podle Seckého přijímali řidiči i cestující kontroly většinou s pochopením. „Řidiči většinou chápou, že se to musí udělat. Navíc se je samozřejmě snažíme zbytečně nezdržovat. Kontroly nevadí ani většině cestujících. Často jsou rádi, že můžou vystoupit z autobusu a protáhnout se,“ řekl Secký.

To, že řidiči přijímají kontroly v klidu, potvrdil jeden z mužů za volantem autobusu. „Myslím si, že máme všechno v pořádku, takže se nemáme čeho bát. Otázka je jen, co tomu řeknou cestující,“ řekl řidič Jan Němec. Přestože tento sám nakonec odjel s pokutou, jeho cestujícím zdržení nevadilo. „Nemyslím si, že to je nějaký problém. Je to přeci pro naši bezpečnost,“ řekla Jana Brychová.

Policisté kontrolovali i osobní auta

Kromě autobusů zastavovali policisté i osobní auta. To měla na starost policejní hlídka, které brázdila rychlostní silnici ve Volkswagenu Passat. „Povedlo se nám mimo jiné chytit třeba BMW, které jelo rychlostí přes dvě stě kilometrů za hodinu. Řidič tvrdil, že veze přítelkyni na letiště, a že zaspali,“ popsal jeden případ Jaroslav Polák z dálničního oddělení.

Podobnou akci připravili policisté už v pátek poblíž hraničního přechodu v Mikulově. Tam však kontrolovali vozidla, která z České republiky odjížděla. Kromě řidičů autobusů, aut a motocyklů, uvízlo v jejich sítích i několik kamionů. „Celkem jsme rozdali patnáct blokových pokut. Mezi nejčastější přestupky patřil nevyhovující technický stav vozidla, porušení zákazu jízdy kamionů, nepřipoutání se bezpečnostními pásy a překročení nejvyšší dovolené rychlosti,“ vypočítal prohřešky motoristů Šváb.

Kontroly, jako byla ta nedělní, připravují dopravní policisté každé léto. Podle Jindřicha Seckého se to vyplácí. „Když jsme třeba začali kontrolovat cisterny, které vozí benzín, téměř pokaždé jsme zjistili nějaké porušení předpisů. Teď se s něčím takovým setkáme jen asi v jednom z dvaceti případů,“ vysvětlil Secký.