Za letošní prázdniny jich speciálním školením prošlo osmačtyřicet. „Hlavní náplní tohoto pilotního dvoudenního kurzu jsou základní postupy první pomoci, ošetření různých typů zranění i dalších nenadálých situací, jako je třeba porod,“ řekl krajský ředitel policie Leoš Tržil.

Brněnští policisté se při školení učí roli takzvaných first responders. Neboli těch, kdo jsou první u dopravní nehody nebo úrazu. „Naše hlídky jsou pořád ve městě, takže na místo většinou dorazí ještě před záchranáři. Policisté poskytují první pomoc do chvíle, než dorazí sanitka. V autě s sebou mají defibrilátor a záchranářský batoh,“ vysvětlil vedoucí policejního školícího střediska Jiří Pazourek.

Školitelé policistů prošli dlouhodobým výcvikem u záchranné služby. „Poslední čtyři roky jsme se učili od záchranářů. Jezdili jsme s nimi v sanitce a pod jejich dohledem jsme si několikrát zkusili všechno, co teď předáváme,“ řekl instruktor kurzu Martin Zádrapa.

Nejen školitelé, ale i ti, kdo už výcvikem prošli, se ve svých znalostech zdravovědy zdokonalují pod dohledem záchranářů. „Čtyřicetihodinový kurz absolvovaly už přes čtyři stovky policistů. Dvě stě osmdesát z nich bylo dokonce na stáži u záchranné služby, aby vše viděli z první ruky,“ představila spolupráci záchranářka Barbora Truxová.

Jednotná příprava pomáhá všem policistům a záchranářům při společných zásazích. „Vidět to bylo například při srážce trolejbusu s tramvají na Masné. Policisté a záchranáři už se znali a při práci to bylo vidět,“ pochválil spolupráci Pazourek.

LADISLAV ZOUHAR