Nárůst dopravních nehod a vysoký počet lidí, kteří při nich zemřeli. Tak vypadal loni začátek prázdnin na jihomoravských silnicích. Podobnému trendu se letos chtějí policisté vyhnout. Posílili proto hlídky a nabádají řidiče, aby nepřeceňovali své síly.

Podle policejních statistik vzrostl za loňský červenec počet nehod na jižní Moravě oproti předešlému pololetí skoro o čtvrtinu. Z necelých dvou a půl tisíce na víc než tři tisíce. A počet mrtvých asi o třetinu – z dvaadvaceti na devětadvacet. „Dobře si uvědomujeme, že v minulých letech na začátku prázdnin přibývalo nehod. Už od minulého víkendu jsme proto posílili hlídky na silnicích a dálnicích. A zůstane to tak zhruba do půlky července,“ upozornil Petr Matoušek z odboru dopravy jihomoravských policistů.

Strážci zákona se tak snaží řidiče navést k tomu, aby jezdili bezpečněji. Podle nich je problém v tom, že lidé za volantem často přeceňují své schopnosti. „Většinou jde o takzvané víkendové řidiče, kteří nejezdí moc často nebo jezdí stále stejné krátké trasy. Například do práce nebo s dětmi do školy,“ podotkl policista.

Upozornil také, že lidé nedodržují základní pravidla. Jako třeba dělat časté přestávky a mít v autě dost pití. „Měli by si také uvědomit, že jedou na dovolenou, odpočinout si. Není proto důvod chvátat,“ dodal Matoušek.

Souhlasí s ním i brněnský psycholog Jiří Brančík. „Lidé bývají stresovaní třeba kvůli organizování cesty nebo kvůli dětem.Zároveň se už předem připravují na odpočinek a tolik se nesoustředí. Měli by si proto uvědomit, že vše má svůj čas a zbytečně se nestresovat. Když si všimnou, že začínají být nervózní, je dobré se zastavit a uklidnit. A při cestě na dovolenou si musí uvědomit, že ostatní řidiči jsou také stresovaní. Musí proto být opatrní a snažit se předvídat jejich chování,“ upozornil psycholog.

Řidiči se přitom víc než nehod bojí toho, že cesta potrvá dlouho. Kvůli zácpám. „Z nehod strach nemám. Jezdím s manželkou a s dětmi už několik let na dovolenou na Slovensko a žádnou havárii jsem zatím neměl. Dřív jsme ale mívali problém s tím, že se třeba na dálnicích dělaly zácpy. Proto už několik let jezdím raději po okreskách. Je to klidnější a navíc to není tako monotónní jako po dálnici,“ podotkl například Miroslav Horák z Brna.

Policisté jeho zkušenosti potvrzují. „Co se týče provozu a případných zácp, jsou rizikové dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy. Větší problémy na nich ale podle všeho letos nehrozí. Kolony se totiž tvoří zpravidla tehdy, když jsou někde nějaké uzavírky. Nyní na jihu Moravy žádná větší není. Sice teď byla uzavřená část dálnice u Devíti křížů, ale od července je zase plně průjezdná,“ řekl Matoušek.

Cestu autem na dovolenou volí většina Čechů. Skoro dvě třetiny. Osmina pak využívá autobusy. A mnoho z nich projede přes jižní Moravu. „Míří totiž na jih do Chorvatska a Itálie a také na Slovensko. Autobusy přitom většinou volí nejkratší možnou cestu. Aby se vyhnuly zácpám, nabízí i turnusy, které jsou třeba od středy do středy. Potíže s ucpanými cestami totiž bývají zpravidla o víkendu,“ poznamenal mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Nekteří lidí se snaží vyhnout prázdninové dopravní špičce i tak, že na dovolenou jedou ještě před začátkem prázdnin. Potvrzují to i ředitelé některých škol. „Je to docela běžné. Zhruba každý dvacátý žák jede s rodiči na dovolenou ještě před vysvědčením. Bývá už totiž docela pěkně a ceny zájezdů nejsou tak vysoké, jako v sezóně,“ řekl ředitel Zdeněk Šebesta ze Základní školy ve Vančurově ulici v Hodoníně. Podle něj žáci s rodiči jezdí na dovolenou hlavně v deseti posledních červnových dnech.

Podle jeho kolegy ze Základní školy v Purkyňově ulici Luďka Höfra začínají přitom žáci jezdit už mnohem dřív. „Většinou se s tím setkáváme už od května,“ poznamenal ředitel.