Lidovecký zákonodárce z Telnice Ladislav Šustr je považován za poslance, který má jeden z nejvýnosnějších „vedlejších“ příjmů. Působí v dozorčí radě společnosti Sazka. Jakožto starosta křesťanské sportovní organizace Orel v ní sedí povinně. O tom, kolik si v Sazce vydělá, ale mluvit nechce. „Porušil bych naše stanovy. Už toho ale stejně byly plné noviny,“ vzkázal. Za loňský rok si jako místopředseda dozorčí rady vydělal více než milion korun.

Může podle vás poslanec nebo senátor při své funkci podnikat?
Myslím si, že pokud poslanec podniká před vstupem do poslanecké sněmovny, nemusí se vzdát podniku. Pokud bychom stanovili podmínku, že by poslanec nemohl být před vstupem do sněmovny soukromník, byla by to těžká diskriminace.

Neměl by se podnikání vzdát ani ve chvíli, kdy se z něj poslanec stane?
Podnikatelé jsou většinou schopní lidé. Není divu, že jsou také schopní být dobrými politiky. Nedovedu si představit, že by například člověk, který by přišel do sněmovny, musel kvůli svému postavení propustit své zaměstnance. Představte si, že by mohl zaměstnávat třeba dvě stovky lidí. Ti by potom přišli o práci.

Nemůže ale poslanec, který podniká, být v některých případech ve střetu zájmů?
To musí nahlásit při hlasování o konkrétním zákonu, který by mohl být výhodný pro jeho společnost.

Vy sám sedíte v dozorčí radě Sazky.
Jako starosta Orla dokonce musím. O tom, kolik beru, nemůžu podle stanov mluvit. Podle zákona to ale budu muset přiznat.

David Šeich, poslanec za ODS
Nepůsobím v žádné společnosti. Funkce ve firmách, ať už státních nebo soukromých, ale nevnímám negativně. Pokud některý z poslanců sedí v rozhodujících orgánech společností, ze kterých jim vyplývá trestní odpovědnost, pak by také za takové funkce měli být honorováni. Chápu také, že v naší zemi to zákon umožňuje. V některých státech je plat poslanců podstatně vyšší, ale na druhou stranu nemůžou do žádné společnosti vstupovat.
Jiří Zlatuška, senátor, nezařazený
Díky působení na brněnské radnici jsem v představenstvech několika městských firem. Působím v Brněnských výstavách a veletrzích, Starez Sportu a ve Vírském oblastním vodovodu. Když ale některý z poslanců nebo senátorů sedí v dozorčích radách firem soukromých, v některých případech mi to vadí. Podpořím také nový zákon o střetu zájmů. Chci ale malou změnu: aby příjmy nemuseli zveřejňovat například ředitelé škol.
Petr Pleva, poslanec za ODS
Každý poslanec si musí vyřešit, jestli bude svou práci vykonávat zodpovědně a na sto procent. Pokud chce mít další aktivity, neměly by být na úkor práce poslance. Jednoznačně je to dáno v zákonu o střetu zájmů – pokud je poslanec v soukromé firmě, pak je povinen při hlasování ohlásit, že má střet zájmů. Osobně však žádné vedlejší zaměstnání nemám. Nový zákon o střetu zájmů tak podpořím zřejmě bez jakýchkoliv výhrad.
Michal Hašek, poslanec ČSSD
Otázku vedlejších příjmů zákonodárců reguluje zákon o střetu zájmů. Dobrovolně jsem zveřejnil své příjmy včetně těch vedlejších v majetkovém přiznání, které je veřejně přístupné. Tam jsou uvedeny příjmy za rok 2006. Za rok 2007 přiznání podám do konce června znovu, ale to už je ze zákona povinné. Nejsem podnikatel. Působím ale bezplatně v dozorčí radě společnosti Cíl, kterou stoprocentně vlastní ČSSD.
klikněte pro zvětšení