„Nové vedení města je velice výkonné, že to tak pěkně zvládá,“ poznamenal s notnou dávkou ironie zastupitel za ODS Leo Venclík. Už vážně dodal, že se na tolik funkcí nemohou dobře připravovat. „Taková kvalitní příprava na zasedání komise zabere nějakou tu hodinu. Dají se stihnout maximálně čtyři,“ myslí si Venclík, který byl sám ve čtyřech komisích v minulém volebním období.

Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci s ním souhlasí. „Soudný člověk si musí uvědomit, že každá práce vyžaduje čas, a pokud zastávají lidé několik funkcí zároveň, nemohou to stíhat. Pak to není kvalitně odvedená práce,“ myslí si Šaradín. Navíc je podle něj špatné, že se soustřeďuje mnoho kompetencí v rukou jednoho člověka.

Členové komisí mají za každou funkci odměnu tři tisíce osm set korun. „Nevím, jestli je to baví, nebo tam sedí kvůli penězům. Bylo by zajímavé zjistit, zda by byl takový zájem, kdyby nebyly odměny,“ dodal opoziční zastupitel Venclík.

Rekordmany v počtu členství jsou sociální demokraté. Čtyři z nich obsadili šest židlí v komisích. Například Josef Burda je kromě šesti komisí ještě předsedou finančního výboru. „To, že jsem v mnoha komisích, mi usnadňuje práci ve výboru. Navíc se neangažuji v žádné městské části,“ uvedl Burda, který pracuje ještě na částečný úvazek jako soudní znalec. „Potlačil jsem řadu dalších aktivit,“ dodal Burda.

Miloslav Humpolíček prý zvládá všech šest členství. „Proč bych to neměl zvládnout,“ odpověděl jen a položil telefon.

Podle politologa Martina Bastla z brněnské Masarykovy univerzity je celkově špatný systém členství v poradních komisích. „Lidé se v nich mění podle výsledku voleb. Měl by se změnit systém. Členství by nemuselo být spojené s volebním obdobím nebo politickou stranou,“ uvedl Bastl.