Kontrola dodržování právních předpisů při hospodaření s penězi a přezkoumání zadání veřejné zakázky na zateplení domů v ulicích Kurská a Kyjevská. Dva hlavní úkoly měli magistrátní kontroloři, když se chystali na kontrolu do Starého Lískovce.

Pochybení bylo nakonec tolik, že jejich vyjmenování zabralo čtyřicet stran závěrečného protokolu, jehož znění má brněnský Deník Rovnost k dispozici „Zjistili jsme porušení zákona o účetnictví. Městská část Starý Lískovec neudělala inventarizaci, proto je účetnictví za rok 2004 neprůkazné. Uzávěrky z let 2004 a 2005 neodpovídaly skutečnému stavu a nepodaly tak věrný obraz peněžní situace městské části,“ stojí například v závěrečném shrnutí nedostatků. Ve skutečnosti to znamená, že radnice neuzavřela ani po třech letech hospodaření za rok 2004.

Na zneužití pravomoci veřejného činitele ukazuje další závěr kontroly. „Odměny lidem, kteří nebyli v zastupitelstvu, ale seděli ve výborech, zastupitelstvo v letech 2003 a 2004 vůbec neschvalovalo. To odporuje zákonu o obcích,“ uvádějí dále kontroloři.

Peníze rozdával starosta Petr Hudlík. Podle tehdejší opozice tak docílil toho, že platil kamarády a příznivce, které do funkcí v komisích dosadil. Někteří získali za dva roky více než osmdesát tisíc korun.

Na radnici porušili zákon

Chyby provázely i jednu z největších investic, zateplení domů v ulicích Kurská a Kyjevská za několik desítek milionů korun.

„Městská část nedodržela závazný postup pro zadavatele veřejných zakázek a porušila zákon. Kontrolní skupina také zjistila, že text smlouvy podepsaný smluvními stranami se neshoduje s textem, který projednali radní. Lišil se například v termínu předání díla,“ píše se ve zprávě. I to lze považovat za porušení platných předpisů.

V pořádku nebyla ani rekonstrukce bytového domu v Dunajské ulici za sto tisíc korun. Kontroloři konstatují, že došlo k záměně mezi opravou a technickým zhodnocením.

I pokladna, která operuje s hotovými penězi, byla děravá a magistrátním úředníkům netrvalo dlouho, aby odhalili chyby. „Dvacetkrát překročili pokladní stanovený padesátitisícový limit. Upozorňujeme navíc na riziko manipulace s penězi, které jsme zjistili ve čtrnácti případech,“ uvádějí kontroloři. Mezi vybráním peněz a vkladem na účet totiž uplynulo několik dní, což předpisy nedovolují.

Radnice postupovala špatně i při evidenci a inventarizaci majetku.

Na kontrolu čekají ještě roky 2005 a 2006, což potrvá další nejméně dva měsíce.



Další informace na: Hudlík na radnici špatně vedl hospodaření