Čím je způsobený velký úspěch stran, které sbírají protestní hlasy?

ANO Andreje Babiše přišly hlasy, které měly Věci veřejné. Tedy od voličů, kteří hledají alternativy. V roce 2010 to nevyšlo, ale ukázalo se, že je něco takového možné. Přešli tak i voliči TOP 09 a ODS, kteří hledali novou občanskou pravici. Pomohl také důraz na dobře fungující stát v situaci, kdy nefunguje.

A co voliči Úsvitu?

To je vysloveně protest proti establishmentu. Reprezentuje systémovou změnu ze státu stran na stát referend. Při pohledu lidí na politiku funguje také volání po odvolatelnosti politiků. I drobnější protiromské apely jsou pro některé atraktivní. Je to takový Sládek vydání roku 2013.

K protestním stranám se dlouhodobě řadí i komunisté.

Ti vydělali na velké nespokojenosti lidí. Podobně jako v roce 2002 například s problémy s velkou nezaměstnaností. Stále jsou antiestablishmen­tová strana.

A proč byla letos historicky nejnižší účast jen něco přes šedesát procent?

Máme-li tak nízkou důvěru v politické strany a politiky, nemá se co převracet v pozitivní očekávání od toho, že jdu k volbám. Roli má i to, že se postupně mění společnost. Narůstá počet jednočlenných domácností. V páru často ten aktivnější dokope pasivnějšího jít k volbám. U jednotlivce to ale nemá kdo udělat.

Často se zmiňuje i vliv pěkného počasí a toho, že byl prodloužený víkend a lidé měli jinou zábavu.

Pokud jsem člověk bez vztahu k politikovi, nic mne nemotivuje jít k volbám. A je-li prodloužený víkend, tak taková ztráta motivace jen zesílí. Ale je to jen doplňkový faktor. Víkend a počasí jsou sice významné faktory, ale ne ty nejdůležitější.

Vidíte možnost složení stabilní vlády?

Nelze sestavit většinovou homogenní vládu. Mohou tak vznikat různé koalice dost vzdálených stran. Například nejdiskutovanější spojení ČSSD, Babiš a lidovci. To je šílený konglomerát, ale ani další nejsou lepší. Homogennější je koalice ANO, ODS, TOP 09 a lidovci. Ale kvůli averzi mezi ANO a občanskopravicovými stranami si nejsem jistý, zda se něco takového bude vůbec brát v úvahu. Nejlepší asi je se neupínat na většinovou koalici a zkusit sestavit nějakou menšinovou vládu a pokusit se sehnat dost hlasů aby prošla výměnou za programové ústupky.

ANO dávalo po volbách dost nejednoznačné signály. Babiš nejdříve odmítl koalice s kýmkoliv, ale Stropnický mluvil o jednáních s ČSSD. Naznačuje to, že se strana uvnitř už nyní nedokáže shodnout?

Podle mne byli všichni v ANO hlavně strašně překvapení. Úspěch je zaskočil. Druhý moment je to, že strana je i v poslaneckém klubu velmi heterogenní. Čekal bych, že se začne rozpadat ještě než se poprvé sejde sněmovna.

Po třech letech se do sněmovny vrátili lidovci. Mohou se udržet?

Stále mají problém, že jsou závislí jen na několika krajích. To se jim prolomit nepodařilo i když zvolili lepší strategii a v krajích, kde nebývají tak úspěšní, nasadili lidi ne úplně spjaté s tradičním lidovectvím. Straně by mohlo uškodit, pokud by šla do vlády.

Po volbách si začali posílat ostrá prohlášení předseda Sobotka a místopředseda Hašek. Je pozice prvního z nich kvůli špatnému výsledku i prohře v boji o preferenční hlasy právě s Haškem otřesená?

Dostat něco přes dvacet procent po tolika letech v opozici je kastastrofa. Pro stranu, i pro Sobotku. Neznamená to, že Sobotka nepřežije, ale teď bych na to nevsadil.

Pokud skončí, bude to ve prospěch Haška, nebo někoho jiného?

Za výsledek může nejen Sobotka. Špatný výsledek měli i v Jihomoravském kraji, kde kandidoval i Hašek. Strana se propadla všude, odpovědnost nese předseda, první místopředseda i řadoví místopředsedové. V ČSSD teď není politik, který by výrazně uspěl. To zvyšuje šance na přežití Sobotky. Ale neříkám, že se mu to podaří.

Podrobné výsledky z vašich měst a obcí, zhodnocení voleb, příběhy voličů i politikůNEJROZSÁHLEJŠÍ VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z KRAJE ČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.