Z politických stran, jež už nyní v městském zastupitelstvu rozhodují, mají nejvíce žen na kandidátce Zelení. Polovinu. „Ženy tvoří polovinu společnosti, v České republice jich žije dokonce i o něco více než mužů. Pokud o nás všech rozhodují převážně jen muži, je to jako dívat se na svět s jedním okem zavřeným. Nemyslím si ale, že být ženou, mi může ve volbách pomoct,“ uvedla jejich kandidátka na primátorku Jasna Flamiková.

Na druhém místě kandidátky Slušných lidí a Soukromníků usiluje o přízeň voličů třeba Monika Doležalová, která má šest dětí. „Jít do brněnského zastupitelstva je pro mě výzva, logický posun v kariéře. Nyní vykonávám funkci první místostarostky v Židenicích a zatím se daří skloubit rodinu s prací. Mám podporujícího manžela, takže se žádné velké změny nebojím ani po případném zvolení,“ uvedla.

Souhlasí s ní i jednička kandidátky občanských demokratů do městského zastupitelstva Markéta Vaňková. „V komunální politice se pohybuji už šestnáct let, na primátorku nyní kandiduji, protože jsem nespokojená s politickým vývojem. Mým synům navíc bude deset let, takže už nepotřebují neustálou péči,“ řekla.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka počet žen na kandidátkách do komunálních voleb mírně roste. „Dá se říct, že mladší generace je v tomto ohledu emancipovanější. Samozřejmě i v politice, stejně jako třeba mezi manažery, přibývá žen, které jsou ambiciózní a zaměřují se na kariéru,“ popsal.

Podle Kopečka navíc mohou politické strany do čela kandidátky volit ženu i účelově. „Sází na to například občanští demokraté. Pokud chtějí nabídnout voličům alternativu ke stávajícímu primátorovi, tak žena působí dobře. Navíc zvolili člověka, který se v brněnské politice nezkompromitoval,“ dodal.

Stejně jako v Brně, usiluje o přízeň voličů i v celostátním měřítku třetina žen. „Z celkového počtu kandidátů představují třiatřicet procent,“ přiblížil za Český statistický úřad Tomáš Chrámecký.

Ženy ve volbách

- V roce 2010 kandidovalo do brněnského zastupitelstva 29,52 % žen.
- V roce 2014 o post městskéhho zastupitele usilovalo 29,20 % žen.
- Letos kandiduje do zastupitelstva 32,09 % žen.