„Kampaně jsou méně konkrétní. Dříve jsme slýchali od politiků třeba jasné návrhy řešení problémů. Nyní se setkáváme s obecným nabízením lepší budoucnosti,“ popsal.

Dá se říct, kdo má reálně šanci dostat se do brněnského zastupitelstva?

Velmi silnou pozici bude mít hnutí ANO. Zdá se, že na slušný výsledek pomýšlíi ODS. A pak je tu řada stran, které jsou ve středním pásmu. Existuje také mnoho stran, které mají podporu okolo pěti procent a bude záležet na posledních dnech a hodinách volební kampaně. Je to případ Žít Brno, Zelených, ČSSD, KSČM, SPD, Slušných lidí. Může se stát, že v zastupitelstvu Brna bude jedenáct politických subjektů. Může se ale také stát, že jich spousta skončí na hranici čtyř a půl procent.

Brněnský primátor Petr Vokřál při volbách.
Volební místnosti se zavřely. Odvolila více než polovina oprávněných voličů

Může některé uskupení zopakovat nečekaný úspěch hnutí Žít Brno z posledních voleb?

Jejich pozice byla před čtyřmi lety unikátní, protože byli satirický spolek. Byli oblíbení kvůli své kritice vůči tehdejší politické reprezentaci města. Letos v Brně nevidím podobné uskupení, které by mohlo úspěch zopakovat. Do současného vedení města se totiž velice těžko trefuje, protože nedělá tak banální chyby jako vedení za Romana Onderky.

Miloš Gregor
- Vystudoval politologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
- V současné době působí jako odborný asistent na katedře politologie. Zabývá se především politickým marketingem, brandingem v politice a propagandou.
- S Ottou Eiblem píše knihu mapující volební kampaně a výsledky loňských sněmovních voleb. Současně pracuje na mezinárodním projektu, který se zabývá vývojem politických kampaní ve střední Evropě.
- Ve volném čase rád chodí na koncerty alternativní hudby a provozuje pivní turistiku.

Mají šanci dostat se do zastupitelstva Slušní lidé či Svoboda a přímá demokracie?

Pozice Slušných lidí je komplikovaná, protože cílí na podobné voliče jako SPD a KSČM. Reálně se může stát, že podpora SPD i Slušných lidí bude okolo čtyř procent a do zastupitelstva nezasedne ani jedna z těchto stran. Co se týče Slušných lidí jako politické síly, nemyslím si, že by je drtivá většina Brňanů brala jako relevantního politického aktéra.

Celý rozhovor si přečtěte v sobotním tištěném vydání Brněnského deníku Rovnost.