V brněnském obvodu obsadí senátorské křeslo buď Roman Kraus, nebo Anna Šabatová. Luděk Maar z brněnského Komína ještě neví, pro koho se rozhodne. „Zjistím si víc informací o postupujících a teprve pak se rozmyslím, komu hlas hodím,“ prohlásil Brňan.

Politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček považuje brněnské klání za jedno z nejvyrovnanějších v celé České republice. „Matematicky má sice zřejmě výhodu vítěz prvního kola Kraus, ale výsledný odstup byl malý. Šabatová pro něho představuje silnou konkurenci,“ zhodnotil Kopeček.

Oba kandidáti spoléhají na podporu řady známých osobností. Za Krausem stojí primátorka Brna Markéta Vaňková, pravděpodobný hejtman Jan Grolich nebo herec Bolek Polívka. Pro Šabatovou se vyslovili současný senátor Zdeněk Papoušek, bývalá členka horní komory Eliška Wagnerová či zpěvačka Marta Kubišová. „Jejich podpora může být důležitý impulz pro voliče, aby přišli k volbám ve druhém kole,“ zmínil Kopeček.

Ilustrační foto.
Úniky z policejních spisů. Vyšetřovatel chce obžalovat i lidi z kauzy Stoka

Jak už Rovnost informovala, kampaně finálních znojemských uchazečů o Senát, starostů Tomáše Třetiny a Jana Groise, se nesla v duchu házení špíny na soupeře.

Na Vyškovsku o senátorské křeslo usilují lékař Karel Zitterbart a bývalý poslanec Jaroslav Klaška. Odstup vítězného Klašky v prvním kole v řádu desetin procenta slibuje napínavý souboj. „Až do konce týdne budu navštěvovat vesnice a města na Vyškovsku. Moc rád se s lidmi potkám a proberu s nimi své vize a plány pro Senát,“ sliboval Zitterbart.

Voliče kandidáti oslovují i na sociálních sítích. „Také ve vašem okolí určitě znáte silnici, která potřebuje opravit. Pozořicko, Šlapanicko, samotné napojení Šlapanic na dálnici D1. A v případě železnice konečně „zdvojkolejnění“ tratě Brno-Vyškov-Přerov,“ vyjmenoval priority Klaška.

Důležitou roli může nakonec ještě sehrát po osmnácti letech končící senátor Ivo Bárek. Do druhého kola totiž podpořil Zitterbarta. „Může být mým velice dobrým nástupcem,“ oznámil Bárek, který se při třetí obhajobě mandátu umístil až na třetím místě.

Těsný souboj slibuje i střet stávajícího senátora Iva Valenty a starosty Josefa Bazaly v obvodu 81, kam spadá část Hodonínska. Valentu podpořil předseda Senátu Miloš Vystrčil, přes nesouhlas některých svých kolegů včetně Pavla Novotného. Bazala se může opřít třeba o hodonínskou senátorku Annu Hubáčkovou.

Poslední slova před rozhodujícími volbami. Co vzkazují senátorští kandidáti?

Kdo usedne v příštích šesti letech do senátorských křesel, rozhodnou v pátek a v sobotu voliči ve čtyřech obvodech na jihu Moravy. Ve finálových kláních se utkají dva postupující kandidáti z prvního kola. Lidé hlasují v Brně, části Hodonínska, na Vyškovsku a Znojemsku.

Deník Rovnost položil všem kandidátům před rozhodující volbou stejnou otázku: Jaký je Váš poslední vzkaz voličům před rozhodujícím druhým kolem?

Tomáš Třetina

Tomáš Třetina.Zdroj: Deník / Romana Holišová
TOP 09, obvod 54, Znojmo
Vážení voliči, vážím si toho, že je pro vás důležitá slušnost a spolupráce. Dostal jsem podporu od lidí, kteří kandidovali proti mně – pana doktora Pavlíka, Bohumily Beranové a Růženy Šalomonové. Přečtěte si jejich slova na Facebooku.

Jan Grois

Jan Grois.Zdroj: osobní archiv
SOM, obvod 54, Znojmo
Prosím nenechte se znechutit posledními dvěma týdny kampaně. Myslím, že víte, že jsem slušný člověk, který se snaží dělat svou práci poctivě. Přijďte k volbám. Je to důležité. Půjde o každý hlas. A ať výsledek dopadne jakkoliv, zůstanu stále váš Honza, který bude vždy stát při vás.

Jaroslav Klaška

Jaroslav Klaška.Zdroj: osobní archiv
KDU-ČSL, obvod 57, Vyškov

Velmi děkuji všem našim voličům za obrovskou podporu v 1. kole senátních voleb. Ale rozhodnutí přijde ve 2. kole. Prosím ještě jednou o vaši důvěru. Budu-li zvolen, mohu vám všem slíbit nejen plnění témat jako je zlepšení dopravy, ochrana životního prostředí, úsilí o dostupné bydlení, či domácí sociální péči, ale osobní přátelský přístup a pomoc při řešení vašich trampot a při rozvoji vašich obcí. S pomocí Senátu navraťme důvěru v demokratické hodnoty a ve stát, jako partnera občanů.


Karel Zitterbart

Karel Zitterbart kandiduje za hnutí Starostové a nezávislí. Pracuje jako lékař.Zdroj: Deník / Redakce
STAN, obvod 57, Vyškov

Jako místní občan a lékař dobře vím, co nám zde chybí a co můžu jako senátor reálně ovlivnit a zlepšit. Mým cílem je zajistit dostupné zdravotní služby i v menších a odlehlých obcích, zavést finanční prémii za účast na preventivních prohlídkách, posílit lékařskou pohotovostní službu, prosadit také vznik center porodní asistence a podpořit zlepšení dopravy k lékaři pro seniory. Demokracie je o právu volby. Proto ho prosím využijte a přijďte k volbám. Je čas obrátit list.

Roman Kraus

Roman Kraus, senátorský kandidát s podporou ODS a TOP 09 ve volebním obvodu číslo 60 Brno-město, který postoupil do druhého kola.Zdroj: osobní archiv Romana Krause
ODS+TOP 09, obvod 60 Brno-město

Máme babí léto. Slunce dodává energii a optimismus. Ten všichni potřebujeme, abychom zvládli další omezení pohybu a kontaktů. Je důležité být součástí společnosti, být v kontaktu s ostatními, znát jejich názory a pohled na nejrůznější radosti i strasti. Kdybych to nevěděl, nemohl bych kandidovat. Celý život se pohybuji mezi lidmi, ale musím říct, že setkání s vámi během volební kampaně mě obohatilo. Děkuji vám a pojďte se mnou. Projděte se k volbám s optimismem. Je hezky. Budoucnost začíná dnes.

Anna Šabatová

Anna Šabatová, senátorská kandidátka s podporou Zelených, Idealistů a hnutí Senátor 21 ve volebním obvodu číslo 60 Brno-město, která postoupila do druhého kola.Zdroj: osobní archiv Anny Šabatové
Zelení+Idealisté+Senátor 21, obvod 60, Brno-město

Senát je často jediná a poslední instituce, která se může postavit zvůli prezidenta nebo poslanců. Jeho síla spočívá v tom, že není ovládán politikařením zástupců jednotlivých stran. Jeho síla spočívá v množství silných, důvěryhodných a nezávislých osobností, které si stojí za svým a nenechají se nikým zastrašit ani koupit. Mohu myslím každému slíbit a garantovat, že nejen v této složité době budu vždy stát na straně slabších a bojovat za spravedlnost.

Ivo Valenta

Ivo Valenta, senátorský kandidát za Soukromníky ve volebním obvodu číslo 81 Uherské Hradiště, který postoupil do druhého kola.Zdroj: osobní archiv Iva Valenty
Soukromníci, obvod 81, Uherské Hradiště

Mou práci pro region i vztah ke Slovácku jistě znáte. Mám tu své srdce. Pravidelně Vám navíc poskytuji zpětnou vazbu o konkrétních tématech, kterým se věnuji, a za které pro vás bojuji, a to prostřednictvím Senátorských listů. Ty právě pro Vás vydávám a zdarma je dostává každá domácnost na Slovácku. Vážím si všech Vašich hlasů i důvěry, kterou mi projevujete. Pojďme spolu nadále pomáhat Slovácku ve všech oblastech, kde je to zapotřebí. Každý hlas může rozhodnout. Přijďte prosím znovu k volbám.

Josef Bazala

Josef Bazala, senátorský kandidát za lidovce ve volebním obvodu číslo 81 Uherské Hradiště, který postoupil do druhého kola.Zdroj: osobní archiv Josefa Bazaly
KDU-ČSL, obvod 81, Uherské Hradiště

Celý život jsem prožil na Slovácku. Jsem zkušený starosta, který umí prosadit a realizovat konkrétní projekty, a také folklorista, který miluje lidovou kulturu a zvyky. Díky tomu jsem projel region křížem krážem. Vím, co nás trápí a jak ty věci změnit. Navíc naše životy nejvíce ovlivňuje obec. Poslanci a senátoři často zapomínají na to, že obcím musí práci usnadňovat. Kandiduji, abych své zkušenosti zužitkoval v Senátu a hájil tam zájmy lidí z našeho regionu. Prosím přijďte a podpořte mě. Děkuji!