K pondělku bylo v nemocnicích v kraji 826 pacientů s covidem, přes 120 na jednotkách intenzivní péče. Pořád platí podle Grolicha platí, že sedmdesát procent nakažených za poslední týden byli neočkovaní. „Očkovaní jsou pacienti nad pětasedmdesát let, kteří většinou mají více nemocí. Kdyby nebylo očkování, tak vzhledem k tomu, že delta varianta je na podzim tak silná, už v nemocnicích neřešíme žádné nouzové stavy, protože nemocnice by přetekly a umíralo by mnohem více lidí," prohlásil Grolich.

Všechny nemocnice jsou podle hejtmana na hranici kapacit. „Problém je opravdu všude. Jakmile svůj nouzový stav vyhlásí jedna z nemocnic, velmi rychle budou následovat ostatní," podotkl Grolich.

Dá se předpokládat i převoz pacientů mezi jednotlivými nemocnicemi. O víkendu už byla podle hejtmana výpomoc ve prospěch kyjovské nemocnice. Tamní nemocnice má zaplněné anesteziologicko-resuscitační oddělení a v posledních dnech musela jednoho pacienta s covidem nechat převézt do Fakultní nemocnice Brno.

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně je momentálně hospitalizováno 120 pacientů s Covidem-19. Dvacet je ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci je na anesteziologicko resuscitační klinice. „Šestnáct dalších pacientů je na jednotkách intenzivní péče, zbytek na standardních covidových odděleních," sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Z dvaceti pacientů na tamní anesteziologicko resuscitační klinice je jeden očkovaný dvěma dávkami, zbytek není očkovaný vůbec. „S akutními necovidovými pacienty nám pomohlo Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, díky tomu jsme ještě o víkendu mohli přijmout další těžké pacienty s covidem," podotkla Lipovská.

Přes víkend také u svaté Anny kvůli přesunu personálu uzavřeli jedno z oddělení na Klinice plastické a estetické chirurgie a zmenšili počet lůžek na některých standardních necovidových odděleních na dalších klinikách. „Tím jsme získali personál pro případný příjem dalších covidových pacientů," doplnila Lipovská.

Ve zdravotnicích zařízeních na jihu Moravy aktuálně pomáhá devětatřicet vojáků, osm zdravotníků poskytl hasičský záchranný sbor. „Policisté nabízejí šestnáct dobrovolníků, které budeme postupně umisťovat, hasiči nabízejí další pracovníky. Na jednání jsme měli i děkana lékařské fakulty Masarykovy univerzity," zmínil Grolich.

Zvyšují se také kapacity v očkovacích centrech. Vznik očkovacích center zatím není na pořadu dne. Ani ve Znojmě, kde o tom kraj minulý týden uvažoval. Na krizovém štábu se zatím ani nebavili o stavbě polní nemocnici, jako byla minulý rok na brněnském výstavišti.

Grolich také řekl, že považuje za logický krok vyvolání nouzového stavu ze strany vlády. „Byl by to velký vykřičník pro lidi. Musíme se začít chovat odpovědněji, jinak se z toho nevyhrabeme," poznamenal.