„Tato přehrada byla zachráněna hrdinským činem Františka Šikuly a spolubojovníků dne 26. dubna 1945 před zničením fašistickými vojsky,“ sděluje lidem pomníček u hráze brněnské přehrady. Zanedlouho však pietní místo zastíní billboard s jinou informací. Kolemjdoucí bude upozorňovat, že přehrada se dočkala čištění díky dotaci Evropské unie. Billboard chce v těsném sousedství pomníčku postavit Povodí Moravy.
Velký informační panel, na který už jsou vedle pomníčku připraveny základy, vyroste u hráze kvůli požadavkům Evropské unie. „Na čištění přehrady jsme dostali dotaci a instalování tohoto informačního panelu je podmínkou jejího čerpání,“ vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová. Více než stomilionovou dotaci využije povodí na provzdušňování přehrady aeračními věžemi, které mají snižovat množství sinic ve vodě.
Chatařům ani místním se však billboard v těsném sousedství pomníku nezamlouvá. „Je to ostuda, že nad pomníčkem člověka, který zachránil Brno před zatopením, bude stát něco tak ošklivého jako billboard. Stále se říká, že jich bude ubývat, a místo toho rostou stále další. Co si o tom pomyslí turisté a kolemjdoucí,“ zlobí se Lubomír Strážnický, který bydlí nedaleko přehrady.
Spokojený není ani starosta Kníniček, na jejichž katastru se pozemek s pomníčkem nachází. „Nemám z toho dobrý dojem. Místo vedle pomníčku hrázného Šikuly rozhodně není nejšťastnější. Myslím, že v okolí se dalo najít mnoho vhodnějších míst,“ tvrdí starosta Martin Žák.
Lepší by podle něj bylo vztyčit panel například na druhé straně hráze nebo ještě o pár metrů blíže k přístavišti u odpočívadla s lavičkami. „Naše městská část však stavbu nepovolovala, na starosti to měl stavební úřad v Bystrci,“ upřesnil Žák.
Podle Marie Vinarské z bystrckého stavebního úřadu nebyl žádný zákonný důvod stavbu panelu zakázat. „Stavba je navíc jen dočasná, u hráze bude stát jen do konce roku 2012,“ uvedla Vinarská.
Na umístění tabule v sousedství pomníčku nevidí nic kontroverzního. „Památníček upozorňuje na záchranu přehrady panem hrázným, tabule bude upozorňovat na čištění přehrady a její záchranu před sinicemi. To přece není nevhodné,“ míní úřednice.
Povodí Moravy zase vybrané místo hájí s tím, že žádný vhodnější pozemek nenašlo. Firma totiž chtěla stavět na vlastním pozemku a současně v místě, které není v zátopové oblasti. „Pozemků, které splňují tato dvě kritéria, rozhodně není mnoho. Umístěním panelu na vybrané místo ale rozhodně nechceme snižovat význam hrdinského činu hrázného Šikuly,“ řekla mluvčí Grodová.
Hrázný František Šikula zabránil na konci války vyhození hráze do povětří drobnou lstí. Němečtí vojáci nejprve v roce 1941 nařídili kvůli obavám ze sabotáže zacpat pískem osmnácticentimetrové minové potrubí, které má každá přehradní zeď.
Šikula si ale uvědomil, že písek mohou Němci později z potrubí snadno vyplavit a hráz vyhodit do povětří sami. Písek proto zazdil betonovou zátkou, které si nikdo nevšímal až do 15. dubna 1945. „Pak jsme dostali rozkaz potrubí vyklidit a bylo nám jasné, že přehradě hrozí zkáza,“ vzpomínal po válce Šikula.
Zaměstnanci přehrady tedy začali zátku vytloukat. Pracovali ovšem schválně tak pomalu, že jejich snažení nikam nevedlo, a zátka v potrubí tak přehradu zachránila. Jeho čin připomíná pamětní deska od roku 1976, Šikulovo jméno nese i jedna z ulic v Kníničkách.