Sbírka začala tento týden v pondělí. „V Brně je devět míst, našich spřátelených kaváren, kam lidé mohou z jejich hlediska již nepotřebnou techniku přinést. Sháníme především notebooky, tablety a chytré telefony," nastiňuje Ferdanová.

Konkrétní seznam zapojených kaváren lidé najdou na facebookové stránky Sbírka notebooků pro děti rodičů samoživitelů, techniku mohou přinést například do obou kaváren Rebelbean či Komár kafe-espresso bar. „Bála jsem se, aby vládní nařízení neuzavřela i restaurační a kavárenská okénka, zatím se tak ale nestalo, takže ve sběrných místech už čekají na dobrodince," poznamenává Ferdanová.

Lidé opět začínají nosit dárky i jihomoravským záchranářům.
Vlna solidarity na jihu Moravy: o darovaných dortech mluvily sestřičky dva dny

Techniku, která je funkční, ale mnohým lidem už doma pouze leží bez využití, donesou dárci na určená místa, odkud je Ferdanová posune rodičům samoživitelům či rodinám v tíživé finanční situaci. Pro ty je mnohdy obtížné si podobný stroj dovolit. „Zhoršuje to i pandemie. Rodiče často pracují třeba na dohody o provedení práce a nemají žádnou záruku. Čím víc se omezují různé činnosti, tím víc přicházejí o možnost práce,“ vysvětlila Anna Kupcová z organizace Ratolest Brno, která dlouhodobě pomáhá dětem.

Hlavní je, aby fungovaly

Organizace pak notebooky posunou rodinám, jež je potřebují. „Na stránkách máme program pomoci. Prostřednictvím formuláře nám lidé popíší svou situaci, doloží některé dokumenty. My je pak kontaktujeme a notebooky předáme či zašleme,“ přiblížila za klub Andrea Kaňáková.

V Pohořelicích kvůli výstavbě okružní křižovatky ve čtvrtek přesunovali boží muku.
Boží muka v Pohořelicích uvolnila místo kaprovi. Podívejte se na stěhování

Až na drobnosti neklade Ferdanová na vybavení přístrojů žádné speciální nároky. „Podstatné je, aby mobily, tablety či notebooky fungovaly, aby je děti skutečně mohly využít. Rovněž je potřeba je doručit s nabíjecím kabelem. Ideální je také, pokud budou mít nově naistalovaný operační systém, což by nám moc ulehčilo práci. Pokud se skutečně lidem něco takového nepodaří zajistit, ať jsou z přístrojů alespoň vymazané osobní soubory a hesla," podotýká žena.