Nové asistenční centrum pomoci připravilo vedení kraje ve spolupráci s hasiči, policisty i neziskovými organizacemi k zajištění plynulého postupu při přijímání ukrajinských migrantů. „Potřebují se rozkoukat, odpočinout si, trvá jim třeba půl hodiny, než se dostanou k registraci. Kapacita se těžko odhaduje, prostory a čekárny jsme ale udělali opravdu velké, v jednu chvíli tam můžou být stovky lidí. Nebojím se, že by kapacitně nestačily,“ ujistil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Centrum se tak stane srdcem koordinované pomoci v kraji. Potřební tam vyřídí základní dokumenty, formuláře nutné k pobytu v Česku, dostane se jim rovněž akutní lékařské péče nebo jídla. „Krizoví pracovníci už mají nachystaných přes pět a půl tisíce ubytovacích kapacit, ty poskytují hasičům a neustále seznamy aktualizují. Hasiči pak budou běžence rozmisťovat na konkrétní místa a případně zajišťovat dopravu,“ doplnil při otevření centra Grolich.

Ukrajinští běženci nejdříve absolvují registraci u cizineckých policistů, poté přejdou k vyřízení víz u odboru migrační politiky. Díky tomu získají kromě zdravotního pojištění také možnost registrace na úřadu práce. „Dvacet našich kolegů poskytne čtyřiadvacetihodinovou pomoc,“ uvedl ředitel krajských hasičů Jiří Pelikán.

Dopravní podnik města Brna nechal v úterní večer nasvítit vnější stěnu vozovny Pisárky.
V barvách Ukrajiny: pisárecké vozovna v Brně má nové nasvětlení, podívejte se

Šéf jihomoravských policistů Leoš Tržil apeloval, aby řidiči poskytující pomoc směřovali cesty autem s Ukrajinci v prvé řadě právě na brněnské výstaviště. Tam přehledně absolvují všechny potřebné úkony. „Vzhledem k tomu, že máme informace, že někteří už jsou ubytovaní u svých příbuzných v jednotlivých regionech, fungují jednotlivá oddělení také ve Znojmě, na Břeclavsku a na Hodonínsku. Mohou tedy využít některé z těchto pracovišť,“ podotkl Tržil.

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové v Brně už od začátku ruské invaze na Ukrajinu funguje podpora magistrátu ve spolupráci s charitou. „Většinu z přibližně tisícovky dosud přijatých uprchlíků jsme zatím ubytovali v Brně, hodně jsme využívali nabídek soukromníků,“ přiblížila dosavadní postup Vaňková.

Do obecních bytů na základě jejích slov Ukrajince zatím neumisťovali, magistrát totiž čeká na vyjádření státu. „Pokud by se ukázalo, že si město může tyto byty obsazovat samostatně, vytvoříme konkrétní postup, aby se do nich dostávali skutečně lidé, kteří by v nich mohli žít delší dobu. Nevnímáme je jako krizové nárazové ubytování,“ dodala brněnská primátorka Vaňková.