Konzultovali jsme záměr záchrany bytového domu, protože demolice stávajícího a stavba nového by vyšla asi třikrát dráž. Hledali jsme odborníky, kteří by nám poradili, jak vypsat výběrové řízení a co všechno máme požadovat," řekl Deníku starosta Židenic Petr Kunc.

V domě je celkem osmačtyřicet bytů, které byly obydlené. „Za dva roky se nám podařilo lidem najít náhradní bydlení. Nyní se vystěhoval poslední nájemník, takže už jsou všechny volné," uvedl Kunc. Lidé se přesunuli do náhradních domácností ve vlastnictví městské části.

Rezidentní parkování v Brně - již fungující oblasti a harmonogram dalšího rozšiřování modrých zón v roce 2025.
MAPA: Rozšiřování rezidentního parkování v Brně? Přehledně kdy a kde

Představitelé městské části připravili výběrové řízení na statické zajištění, v něm zvítězila firma Proxima projekt s cenou 2,1 milionu korun. „Výsledkem její práce bude podrobný stavebně technický průzkum, geofyzikální měření, revize kanalizace, provedení průzkumných vrtů, kompletní geologická rešerše podloží, návrh statického zajištění včetně propočtu nákladů," vyjmenoval Kunc.

Kolem zachování popraskaného bytového domu se před časem rozvířila diskuze napříč sociálními sítěmi. Plán našel řadu podporovatelů i odpůrců. „Panelák postavený na nezpevněném podloží, jako je vápnitý jíl, pochopitelně nemůže vydržet několik staletí. Obzvlášť, když se kousek odtamtud nachází svah dolů směrem k tramvajové trati,“ argumentoval dříve například Martin Maník.

Pracovníci vítězné firmy mají na práci devět měsíců. „Součástí by měla být zpráva, která řekne, že budovu lze staticky zajistit a jakými způsoby," sdělil starosta. Podle něj existuje asi pětiprocentní šance, že posudek nevyhoví a dům by se musel bourat. Ale podle rešerší, které si zástupci městské části udělali, by to hrozit nemělo.

S novými podklady pak může vedení židenické radnice zadat projekt na kompletní rekonstrukci bytového domu. „Když už dům budeme sanovat, rovnou vyměníme i stupačky, jádra a tak dále," odvětil Kunc.

I když je nyní budova neobydlená, nezůstane bez využití. „Budeme objekt nabízet policii, aby tam mohli trénovat zásahy a ještě jednáme o nějaké kulturní akci, která by se tam mohla uskutečnit," nastínil Kunc. Bezprostřední nebezpečí podle něj nehrozí, komplikace jsou spíše o trvalém posunu.

  • Připomeňte si, jak to v problémovém domě vypadalo před rokem
Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Propadá se prostřední díl domu, kvůli čemuž vznikaly trhliny. „Ta část se propadá zejména kvůli tomu, že tam byla vadná kanalizace, neizolovaný horkovod a konstrukčně tam byl nešťastně udělaný střední kanál," vysvětlil starosta.

Zmíněná budova je na tom nejhůře, dva objekty nad ní jsou na tom o něco lépe. Podle projektu na statické zajištění budou zástupci Židenic vědět, jak dál postupovat s dalšími paneláky. „I oprava tohoto paneláku je tak na celé volební období. Je to unikátní záležitost," upozornil Kunc.