V průměru se novostavby v Brně prodávaly loni za 117 tisíc korun za metr čtvereční, ke konci roku se částka vyšplhala až ke 129 tisícům korun za metr. Aktuálně mohou Brňané vybírat z bezmála 1400 nových bytů, meziročně vzrostla nabídka o více než tři čtvrtiny. V brněnských novostavbách se přitom loni prodalo pouze 758 bytů, statistiku zachránilo zejména první čtvrtletí. „Investoři se zatím s developery názorově nepotkávají. Lidé budou chtít nakupovat ve chvíli, kdy se cena začne pohybovat kolem sto až sto deseti tisíc korun za metr čtvereční,“ zamyslel se realitní makléř Robert Schmidt.

Důvody, proč investoři přestali mít o koupi nových bytů zájem, jsou zejména nejistota spojená s vypuknutím války na Ukrajině, růst základních úrokových sazeb pod tlakem rostoucí inflace a regulace hypotečního trhu. Za poslední tři roky zdražily nemovitosti dokonce o sedmapadesát procent. „Růst průměrných cen uskutečněných prodejů lze očekávat i v tomto roce. Roční průměr je dlouhé období a setrvačnost takového statistického údaje je vysoká,“ vysvětlil ředitel společnosti Impera styl František Šudřich.

Za garsonku velkou pětatřicet metrů čtverečních nyní zájemci zaplatí přibližně 4,8 milionu korun, průměrná cena dvoupokojového bytu činí 7,3 milionu korun. Tři pokoje v brněnské novostavbě vyjdou kupující v průměru na 10,1 milionu korun, ceny čtyř a vícepokojových bytů přesahují i patnáct milionů. „Růst cen se ale prakticky zastavil v polovině minulého roku a od té doby průměrné ceny oscilují kolem hladiny 130 tisíc korun za metr čtvereční,“ pokračoval Šudřich.

Podle ceníků brněnských developerů nakoupili Brňané v loňském roce byty za bezmála pět miliard korun. Největší zájem se tradičně soustředil v Brně-středu, kde se nacházel každý třetí prodaný nový byt. Mezi další oblíbené lokality patří stabilně Brno-sever a Královo Pole. Nováčkem v žebříčku nejoblíbenějších částí města z pohledu prodaných bytů se loni stalo Brno-jih.

Trh s novými byty v Brně:
Po letech růstu a vysoké poptávky se prodeje zpomalily o víc než polovinu.
Důvodem je nejistota související s válkou na Ukrajině, růst úrokových sazeb a regulace hypotečního trhu.
Částka za metr čtvereční nového bytu se nyní pohybuje kolem sto třiceti tisíc korun.
Lidé proto vyčkávají pokles na sto až sto deset tisíc korun za metr čtvereční, odborníci jsou však skeptičtí.
Zlevňovat dosud začaly pouze starší nemovitosti, ceny novostaveb zatím stagnují.

Zatímco řada lidí na vhodnou dobu ke koupi nového bytu čeká, nabídka postupně vzrostla o třiaosmdesát procent. Prodejci navíc připravují nejrůznější formy marketingových akcí, kterými se váhavé kupující snaží nalákat. K bytu tak lze získat například kuchyň zdarma nebo příspěvek na drahou hypotéku. Samotné ceny nových bytů ale nijak znatelně neklesají. „Situace se ale obrací k lepšímu. Myslel jsem, že bude po Novém roce realitní trh ještě utlumený, ale ozývají se mi lidé, kteří si chtějí domluvit schůzku a začít alespoň jednat. To naznačuje posun,“ řekl realitní makléř Robert Schmidt.

V duchu vyčkávání

Nálada na nemovitostním trhu se tak aktuálně nese spíše v duchu vyčkávání. Odlišný vývoj ale odborníci očekávají u starších nemovitostí. V těchto případech již ceny začaly klesat. Na podobné změny reaguje zpravidla takzvaný segment panelových domů, a to hlavně kvůli lidem, kteří byty nakoupili před pár lety a na jejich prodeji vydělají nyní i přes to, že se rozhodnou snížit cenu. Z dnešního pohledu totiž byty kupovali za velmi výhodné ceny.

V opačné situaci jsou nicméně developeři, pro něž takový scénář neplatí. Novostavby staví za současné ceny, které doznaly v uplynulém roce poměrně zásadních změn. Pomyslný polštář pro snižování cen tak u nových bytů chybí, řada developerských firem proto nové projekty raději pozastavuje a doprodává byty, které již mají v nabídce. „Odložili jsme zahájení výstavby nových projektů. Budeme nyní spíše doprodávat byty, které máme aktuálně v nabídce. Rozšiřovat ji hodláme jen minimálně,“ připustil obchodní ředitel společnosti Imos Jiří Heinl.

Právě to je důvodem, proč experti očekávají v následujících týdnech a měsících u nových bytů spíše stagnaci cen, než jejich pokles. Letošní rok by však mohl přinést alespoň částečné narovnání nemovitostního trhu. „Mám spoustu domluvených schůzek s investory, kteří ale říkají, že se potkáme například teprve v březnu a nakupovat budou pouze za jimi stanovených podmínek,“ popsal situaci makléř Robert Schmidt.

Ačkoliv dříve platilo, že cenu určuje především lokalita, v uplynulých letech kupovali lidé prakticky vše, co bylo k dostání. Cenové rozdíly mezi novými a staršími byty se postupně vytrácely, nyní se však začnou znovu projevovat. „Nynější situace bez jasné vidiny vývoje vede developery k velké opatrnost, v neposlední řadě hraje důležitou roli financování. Náklady na výstavbu se tak zvýšily prakticky násobně, a to ve formě drahých materiálů a lidské síly, ale také v podobě extrémně drahého financování,“ uvedl předseda Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter.