Tradiční vánoční trhy na náměstí Svobody působí jako magnet na skandály. A to i v březnu. V posledních letech zajišťovala sváteční atmosféru v centru Brna společnost Ardona. Radnice jí však neprodloužila smlouvu, a tak vyklidila pole. A zmizela i s půl milionem korun, který radnici Brna-střed dlužila od doby konání posledních trhů v zimě 2008. Ve čtvrtek to uvedl deník MF Dnes.

„Ve smlouvě se Ardona zavázala zaplatit půl milionu korun na dětské výměnné pobyty. Dříve jsme tyto peníze využívali k pořádání akce Vánoční mosty mezi městy. Tentokrát však společnost neposlala nic,“ postěžoval si starosta Brna-střed Libor Šťástka. Právě on se pod žalobu, kterou sepsali právníci městské části, podepsal. „Text žaloby schválili na svém zasedání radní,“ doplnil Šťástka.

Kde je Ardona?

Podle starosty se snažili představitelé Brna-střed dvakrát s vedením firmy navázat kontakt. „Posílali jsme jim dopisy s žádostí o splnění smlouvy, nikdo však nereagoval,“ uvedl Šťástka. Se zástupci Ardony se prý viděl naposledy při rozsvěcení vánočního Těsnohlídkova stromu.

Není však jediný, kdo nemůže nikoho z Ardony sehnat. Po společnosti totiž jako by se slehla zem. Na jejích internetových stránkách je jen několik fotografií a pozvánka na loňské vánoční trhy. Z webu zmizela i veškerá kontaktní telefonní čísla. V domě číslo 22 v Bratislavské ulici, který uvádí obchodní rejstřík jako sídlo firmy, toho není o moc více. Jen přilepená malá cedulka s názvem firmy za zamřížovanými dveřmi.

Ani lidé z okolí polorozpadlého domu o Ardoně nic nevědí. „Nikdy jsem tu nikoho neviděla. A to tudy chodím často nakoupit nebo vyvenčit psa. Bydlím totiž hned za rohem,“ divila se třeba Eva Škorcová. A přizvukují jí i její sousedé. „O žádné firmě nevím. Je tu úplně prázdno,“ řekl student z blízkého domu Jan Gazdoš.

S majiteli společnosti si nelze promluvit ani po telefonu. Při opakovaném volání na čísla uvedená v obchodním rejstříku totiž nikdo telefon nezvedal.

Odvolaný jednatel

Brněnský deník Rovnost nakonec sehnal alespoň bývalého jednatele Ardony Martina Koláře. „Nemohu se vyjadřovat za Ardonu. V prosinci minulého roku mě totiž odvolali,“ řekl Kolář. Funkci jednatele podle něj převzal Michal Florec. „Párkrát jsem s ním mluvil, ale o aktuální situaci moc informací nemám,“ doplnil Kolář.

Nový jednatel Florec byl ve čtvrtek nedostupný. „Je zrovna období, kdy se nic neděje, takže pracovníci mohou být někde na dovolené. Klidně i mimo republiku,“ odhadoval Martin Kolář.

Radnice Brna­-střed stále doufá, že se nasmlouvaného půl milionu korun dočká. Podobným problémům se městská část chce do budoucna vyhnout tím, že se chopí pořádání vánočních trhů společně s brněnským magistrátem. Představitelé města si od této novinky slibují také to, že se nebudou opakovat problémy s nevhodným zbožím na stáncích. „Věřím, že letošní trhy vystihnou skutečný význam Vánoc,“ slíbil primátor města Roman Onderka.

Libor Šťástka říká: Teď se musí činit naši právníci

Starosta Brna-střed Libor Šťástka věří, že městská část nakonec dostane peníze, které jí společnost Ardona dluží za vánoční trhy na náměstí Svobody v roce 2008. Také podepsal žalobu, kterou na firmu radnice podala.

Porušila Ardona smlouvu s městskou částí?
Měla ve smlouvě povinnost zaplatit půl milionu korun na dětské výměnné pobyty. Přes všechny své sliby však představitelé Ardony sjednanou částku na náš účet neposlali. Dvakrát jsme firmu upomínali, aby smlouvu splnila.

Jakým způsobem jste Ardonu vyzývali?
Poslali jsme jí to písemně. To už jsou technické věci, které řešil náš právní odbor a já o nich tolik nevím. Mohu ale říct, že společnost s námi úplně přestala mluvit.

Kdy?
Před Vánoci jsem se zástupci společnosti domlouval průběh trhů, viděli jsme se ještě na rozsvěcení Těsnohlídkova stromu. Pak už ale přestali na naše pokusy o navázání kontaktu reagovat.

Podali jste žalobu. Neuvažujete i o trestním oznámení?
Celý případ mají v rukou právníci. Předpokládám, že nám navrhnou cokoliv, co nám pomůže získat nasmlouvaného půl milionu korun.

Věříte, že peníze skutečně dostanete?
Doufám, že se to podaří, ale odhadnout pravděpodobnost si netroufám. Teď se musí činit právníci.

Co uděláte pro to, aby se něco podobného v budoucnosti neopakovalo?
Celou organizaci trhů si chceme pohlídat sami. Budeme je pořádat ve spolupráci s městem Brnem. Naplánovali jsme několik variant příští podoby trhů. V každém případě ale musíme mít jednoznačnou pravomoc ovlivnit, jak budou vypadat a co se na nich bude dít.

Autoři: PETR JEŘÁBEK A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI