Podle vedení města bylo kácení stromů nevyhnutelné. „Kdysi uměle vybudované zvýšené břehy se budou snižovat, kamenné zdi bourat, celý profil řeky se výrazně změní. Tuny zeminy, na kterých nyní stromy rostly, úplně zmizí. Některé zdravé stromy bylo možné zachránit a už loni byly přesazeny,“ sdělila mluvčí magistrátu Anna Dudková. Dodala, že každý strom před pokácením prohlédl arborista.

Po skončení rozsáhlých prací na břehu Svratky město zeleň obnoví. Přímo v místě stavby vysadí přes šest stovek nových stromů, které budou součástí plánovaných nábřežních parků. „Druhy nových stromů budou z naprosté většiny domácí. Vybrané jsou tak, aby co nejlépe odolávaly nepříznivým podmínkám městského prostředí a rychle se ujaly. Budou mít různé velikosti od menších až po dospělé vzrostlé stromy s obvodem kmene okolo půl metru,“ doplnila Dudková.

Vítězná podoba náměstí Míru v Masarykově čtvrti v Brně.
Proměna brněnského náměstí Míru s kolonádou: půl miliardy i přes odpor lidí

Výsadba nových stromů je naplánovaná na poslední fázi úprav, tedy na konec roku 2023. Místním ale vykácené stromy chybí. „Pod okny mám městský okruh. Stromy alespoň zčásti vychytávaly prach a hluk z aut. Po vykácení je to citelně znát,“ popsala Milena Ondráčková z Poříčí. Jak upozornila, v místě se zvýšil výskyt prachu, chybí jí také stín a zpěv ptáků okolo řeky.

Stoletá povodeň

Vodohospodáři ovšem úpravy schvalují. „Na většině míst ve městě je protipovodňová ochrana pouze proti dvacetileté až padesátileté povodni. Nová opatření budou Brno chránit proti stoleté povodni,“ podotkl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

I přesto, že v posledních letech trápí Brňany spíše sucho, je podle vodohospodářů výstavba protipovodňových opatření nutná. „Bavíme se o suchu, ale to je důsledkem klimatické změny. A ta se neprojevuje jen suchem, ale také změnami v rozložení srážek, které bývají více nárazové a prudké a mohou tak způsobovat právě bleskové povodně,“ varoval Chmelař.

Ilustrační foto.
Sexuální napadení brněnské studentky: Masarykova univerzita učitele vyhodila

Nové nábřeží řeky Svratky by tak mělo nejen chránit obyvatele před povodni, ale také jim umožní přístup až k vodě. Doteď totiž koryto řeky tvořily betonové bloky. V plánu je vybudovat na břehu řeky místa pro trávení volného času, síť cyklostezek a také kolonádu. Ta bude vést v místě stávající nábřežní zdi podél ulice Poříčí. Pojmenovaná bude po architektovi celého projektu Ivanu Rullerovi.

MAGDALÉNA BLAŽKOVÁ