Městští zastupitelé v úterý bod týkající se nabytí parcel stáhli, svolají k němu mimořádné zastupitelstvo zřejmě na začátku května.

Developer požaduje za pozemky 15,4 milionu korun a úhradu 8,6 milionu za náklady spojené s vypracováním projektu. Podle představitelů města zaplatí oni první část, druhou mají uhradit zástupci Vinohrad, kteří ale s tímto rozdělením nesouhlasí.

Odmítavý postoj vyjádřili i na pondělním jednání zastupitelů. „Za osm a půl milionu bychom koupili nulu v podobě bezcenné hromady papíru. Nechovali bychom se jako řádný hospodář, nebylo by to právně obhajitelné,“ uvedl vinohradský starosta Jiří Čejka.

Lokální záležitost

Celý projekt mají podle něho odkoupit představitelé města. Podle opoziční zastupitelky Jitky Ivičičové se ale jedná o veřejný zájem Vinohrad, ne celého Brna. „Je to především lokální záležitost, legitimně obhajitelný veřejný zájem je právě u nás. Pokud věc přeneseme na město, může se stát, že tam tento argument neprojde, protože nezíská podporu,“ řekla.

Už loni v prosinci vinohradští zastupitelé odhlasovali, že na odkup pozemků městu přispějí polovinou částky, maximálně dvanácti miliony. V pondělí většinou třinácti hlasů schválili, že na tomto postupu trvají i nadále. Nesouhlasí s rozdělením projektu na odkup parcel a zaplacení nákladů za vypracování stavebně technické dokumentace k projektu.

Proti usnesení hlasovala pětice zastupitelů, další dva včetně Ivičičové se zdrželi. „Trvání na starém usnesení situaci nikam neposouvá.

Byla jsme pro to, pokračovat dál v jednání, vyprovokovat aktivitu, nebýt pasivní. Tohle usnesení znamená, že trváme na svém postoji a nic se nebude dít dál," vysvětlila Ivičičová.

V úterý se budou odkupem pozemků zabývat městští zastupitelé, kterým Vinohradští doporučili schválit pořízení obou částí projektu dohromady z úrovně města. Také tento bod byl součástí odhlasovaného usnesení.

Městští zastupitelé v úterý bod z jednání stáhli. Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové nemají ještě k dispozici právní rozbory, které jim potvrdí, že navrhovaný postup z úrovně města je v souladu s právem. „Předpokládáme, že se kvůli tomuto bodu bude konat mimořádné zastupitelstvo," doplnila Vaňková. Jeho termín bude zřejmě 4. května.

Víc než dvouhodinová diskuze

Vinohradští zastupitelé na pondělním mimořádném jednání o záležitosti spojené s původním záměrem investora diskutovali víc než dvě hodiny. Opoziční zastupitelé žádali po vedení radnice vysvětlení, proč mají hlasovat pro její návrh usnesení, podle něhož by Vinohrady zaplatily o zhruba tři a půl milionu víc. Představitelé městské části argumentovali tím, že zaplacení osmi a půl milionu korun za zpracování přípravy projektu podle nich a jejich právního rozboru nelze odůvodnit veřejným zájmem.

Koaliční zastupitel Lukáš Karnet po víc než dvě hodiny trvající debatě navrhl ukončení rozpravy k tomuto tématu. Podle něho už diskuse nic nového nepřinášela a začala se točit v kruhu. Ještě předtím navrhla Ivičičová bod z jednání stáhnout, s tímto návrhem ale neuspěla.

Na místě tenisových kurtů plánoval investor postavit sportovně rekreační areál s množstvím apartmánů pro rekreační ubytování. Lokalita je v současném územním plánu vedena jako plocha pro sport. „Mohla tam vzniknout poměrně intenzivní výstavba takzvaného zázemí pro sportovce. Fakticky se ovšem jedná o velký počet ubytovacích jednotek. Tímto způsobem by mohl pak postupovat každý a ohýbat územní plán podle toho, co mu přijde v tu chvíli nejvýhodnější," prohlásil nedávno městský radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Pozemky chtějí představitelé městské části využít pro vybudování hřiště pro pétanque, dětského hřiště, multifunkčního sportoviště a parku s lavičkami.