Zaplněné postýlky teď mají v obou porodnicích Fakultní nemocnice Brno. Mluvčí zdravotnického zařízení Pavel Žára včera informoval, že za první letošní půlrok tam lékaři a porodní asistentky zvládli o pětaosmdesát víc porodů než za stejné období loni.

Přitom už uplynulý rok byl rekordní. „Zaznamenali jsme druhou nejvyšší porodnost v novodobé historii kliniky. Počet porodů loni dosáhl čísla 6 246,“ řekl Žára.

V letních měsících navíc gynekologicko-porodnická klinika čelí porodní vlně. Jen za jediný červencový den tam přivedli na svět čtyřiadvacet dětí. „Využíváme veškerou kapacitu. V těchto dnech je skutečně počet porodů velký, což znamená i obrovské pracovní nasazení personálu,“ sdělil přednosta kliniky Pavel Ventruba.

Policisté a potápěči pátrají na pobřeží i uvnitř řeky Dyje po předmětu, který souvisí s vraždou dvou lidí v Šilingrově ulici v Břeclavi.
Smrt dvou lidí v Břeclavi: kriminalisté kvůli vraždě pročesávali nábřeží Dyje

Právě kvůli vytíženosti kliniky, která je v současnosti rozdělená na pracoviště v Bohunicích a na Obilním trhu, má vyrůst nová porodnice v Bohunicích (na snímku).

Před pěti měsíci na klinice rodila i Michaela Zemánková z Velkých Bílovic na Břeclavsku. „Měla jsem velmi dobrou mladou doktorku a porodní asistentku. Neustále mě kontrolovali a porod byl velice rychlý,“ pochvalovala si žena.

PLODNÉ ROČNÍKY

Podle demografky z brněnské Mendelovy univerzity Dany Hübelové za zvýšenou porodností stojí věková struktura rodiček. „Silné jsou ročníky s právě nejvyšší plodností. A pak také doznívají porody odložené do pozdějšího věku,“ vysvětlila.

Další faktor je také zvyšující se úspěšnost umělého oplodnění. „Výrazně se zvyšuje úspěšnost léčby neplodnosti a zavádí se nové metody. Umíme pomoci čím dál více párům k donošení dítěte a díky tomu roste porodnost,“ řekla ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá.

Nemocnice v Tišnově - ilustrační foto.
Komfort pro pacienty. V tišnovské nemocnici postaví novou lékárnu

I přes babyboom v posledních letech však podle demografky Hübelové populace stárne. „Podíl důchodců stoupá, protože roste naděje na dožití. Ani tato zvýšená porodnost nějakým zásadním způsobem nezpomalí tento proces. Navíc se nepředpokládá, že bude porodnost ještě dlouho stoupat,“ podotkla.

Zatímco porodníci ve Fakultní nemocnici Brno měli plné ruce práce, v Nemocnici Milosrdných bratří oproti loňsku počet porodů klesl. „Za letošní červenec jsme zaznamenali 186 porodů. Loni jich bylo 217,“ vyčíslila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Drahomíra Danielová.

MICHAELA VAŇKOVÁ
JANA KOPECKÁ