Kolem brněnské Úrazové nemocnice začíná být opět dusno. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek v pondělí prohlásil, že její převod na město může ohrozit bezpečnost v kraji. Poslanci, kteří měli schválit zákon o převodu nemocnice na město, o tom zatím rozhodovat nebudou. Proti zrušení úrazovky navíc budou v úterý odpoledne protestovat lékaři.
„Stanovisko lidovců je jasné. Jsme proti převedení Úrazové nemocnice na město. Nemocnice nemůže fungovat z jiného rozpočtu než státního, Brno nemůže zabezpečit traumacentrum a jeho fungování,“ prohlásil hejtman Juránek.
Podle něj bude kritické hlavně období přesunu traumatýmu do bohunické nemocnice, jak plánuje ministr zdravotnictví Julínek. „Mohlo by dojít k ohrožení bezpečnosti lidí v kraji,“ varoval hejtman. Problémem se proto bude příští týden zabývat i Bezpečnostní rada kraje.
Brněnský primátor Roman Onderka mu oponoval. „Hlavním cílem převzetí nemocnice je zachovat pro Brňany kvalitní péči, kterou tato nemocnice poskytuje. Hejtman Juránek není ve vedení města, tudíž nemá přesné informace, na co město má a na co ne,“ reagoval primátor Onderka na výtku, že město nebude mít na provoz nemocnice peníze.
Zákon o převodu Úrazové nemocnice na Brno prošel v Poslanecké sněmovně do třetího čtení, kdy už se zákon přímo schvaluje. Poslanci o něm měli hlasovat minulý týden, kvůli obstrukcím se tak nestalo.
V Praze o brněnské Úrazovce nebudou jednat ani na mimořádné schůzi. „Koalice nezařadila žádný bod navrhovaný opozicí. Jde o nesmyslnou obstrukci a porušování základního práva opozice jednat o jejích návrzích,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Brněnské zdravotnictví v úterý navíc čeká perný den. O půl páté odpoledne se na Moravském náměstí sejdou zdravotníci protestovat proti reformě zdravotnictví.
Problém má taky největší brněnský zaměstnavatel, Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Dosud totiž její vedení nepodepsalo kolektivní smlouvu s odboráři. „V nemocnici je napjatá situace, některé kliniky dokonce pracují ve směnném provozu. Požadovali jsme nejprve desetiprocentní navýšení platů, nakonec jsme navrhli kompromis čtyři procenta. Ani po sedmi měsících jsme se ale nedohodli,“ řekl místopředseda bohunických odborářů Petr Neugebauer a dodal, že nyní podle zákona zbývá lékařům a sestrám bud jednat s rozhodcem, nebo stávka „proti režimu nedohody.
Vedení nemocnice tvrdí, že na zvýšení platů nemá dost peněz. Nemůže je proto zvýšit vůbec.
Náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík vyzval ministra Julínka, aby v Brně na tiskové konferenci zdůvodnil, proč minulý týden odvolal šéfa Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu a ředitelku Fakultní nemocnice u Svaté Anny Vladimíru Danihelkovou. Venclík považuje vysvětlení ministerstva za nedostačující.