VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úrazovka má šanci. Poslanci její převod na město schválili

Brno - (AKTUALIZOVÁNO, ROZHOVOR SE SENÁTOREM JANEČKEM) - Osmadevadesát hlasů poslanců dnes rozhodlo otom, že se zákon opřevodu úrazové nemocnice vBrně posouvá dál. Do třiceti dnů by ho měl projednat senát. Pokud zákon projde, úrazovka bude fungovat dál. Plány ministra Tomáše Julínka sbrněnským zdravotnictvím se tak nejspíšzmění. HLASOVÁNÍ JSME SLEDOVALI ON-LINE.

11.11.2008 10
SDÍLEJ:

Úrazová nemocniceFoto: DENÍK/Tomáš Škoda

ONLINE NÍŽE

Největší radost měl z výsledku hlasování navrhovatel zákona a současně budoucí jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Je to velký úspěch. Na druhou stranu jsme tím vyhráli jen jednu bitvu. Další nás teprve čeká,“ uvedl Hašek krátce po hlasování.

Ten ještě při projednávání ve sněmovně naznačil, že by nechtěl rušit ani traumacentrum, které se chystá v Bohunicích (FOTOGALERIE) . „Ministerstvo zdravotnictví do rekonstrukce bohunické nemocnice dala dost peněz. Není nutné, aby to přišlo vniveč. Budu jednat s městem i ministerstvem o tom, že bychom měli v Brně traumacentra dvě. Jedno v Bohunicích a druhé v úrazovce,“ slíbil Hašek.

Hlasování také ukázalo, že sociální demokraté získali podporu napříč politickými stranami. Jednoznačně se vyjádřili zelení, kteří kromě Přemysla Rabase hlasovali všichni pro schválení zákona. „Hlasovali jsme pro zákon proto, že nás nakonec nepřesvědčily argumenty ministerstva zdravotnictví. Byli jsme s kolegou Martinem Anderem členy pracovní skupiny, které zřídilo ministerstvo zdravotnictví . Byli jsme díky tomu v Brně a viděli jsme pracoviště na vlastní oči. Model, který zákon vytváří, je podle nás lepší pro zdravotní péči v Brně a okolí, než postup, který byl původně ministerstvem zdravotnictví prosazován. Důležité je i to, že Brno opakovaně deklarovalo ochotu a možnost se s úkolem dalšího rozvoje a existence Úrazové nemocnice utkat,“ uvedl dnes Ondřej Liška.

Podobný názor měli i lidovečtí poslanci. Poslanec za jižní Moravu Ludvík Hovorka, který zákon podpořil, nechtěl přijít o špičkový tým. „Tým, který v úrazovce je, je nenahraditelný a měl by zůstat pospolu. Proto jsem hlasoval pro,“ zdůvodnil Hovorka své rozhodnutí.

Podporu sociální demokraté získali i v opoziční ODS, která ukázala svou nejednotnost. Ze strany hlasovaly pro zákon čtyři poslanci. Pětatřicet se jich zdrželo a jen sedmnáct bylo proti.

Senátor Janeček: teď je to na mě

Brno - Čerstvého senátora za Brno Miloše Janečka čeká nelehký úkol. V horní komoře musí bojovat za podporu zákona, který by úrazovou nemocnici převedl pod správu města Brna.

Jaký máte pocit po dnešním hlasování? Čekal jste tak velkou podporu ostatních stran?

Jsme moc rád, že se to podařilo. Beru to jako vítězství rozumu v boji, který trval přes rok. Jsem současně spokojený s tím, že pro zákon hlasovali poslanci napříč politickým spektrem. Teď mi nezbývá nic jiného než věřit, že se nám to podaří i v senátu.

Jak budete za prosazení zákona bojovat?

Zítra mne čeká složení senátorského slibu, hned potom se pustím do debat s ostatními kolegy. Argumenty mám připravené, jen přemýšlím nad tím, jakou formou jim informace o úrazovce naservíruji.

Michal Hašek, váš stranický kolega a možná budoucí hejtman jižní Moravy, naznačil, že by chtěl v Brně dvě traumacentra. Jak se k tomu stavíte?

Jsem jednoznačně pro. Bohunice jsou schopná nemocnice, ale všechno nezvládne. Návrh Michala Haška budu podporovat.

ON-LINE Z POSLANECKÉ SNĚMOVNY

11:39 - Hlasování o zákoně začíná.

Přítomno je 159 poslanců, pro je 98 proti 19.

Zákon o převodu úrazovky na město Brno poslanci schválili.

Z přítomných poslanců ČSSD a KSČM vyslovili všichni souhlas s převodem ÚN na město Brno.

Poslanci ODS Petr Bratský, Boris Šťastný, Aleš Rádl a Tomáš Dub zákon podpořili. Z devětasedmdesáti občanských demokratů ve sněmovně se pětatřicet z nich hlasování zdrželo. Sedmnáct poslanců ODS bylo proti.

Z lidovců zákon podpořili Libor Amrozek, Jiří Carbol a Ludvík Hovorka. Proti byl pouze ministr financí Miroslav Kalousek. Z ostatních poslanců KDU-ČSL bylo pět nepřítomných a čtyři se zdrželi hlasování.

Všichni poslanci Strany zelených hlasovali pro schválení zákona. Pouze Přemysl Rabas se hlasování zdržel.

Z nezařazených poslanců zákon podpořili Miloš Melčák, Michal Pohanka, Evžen Snítilý a Petr Wolf. Juraj Raninec se hlasování zdržel a Jan Schwippel hlasoval proti.


11:34 -
Předsedající Marková:

Rozprava byla ve třetím čtení příliš bohatá. Dostali jsme dopis, kde píší zaměstnanci nemocnice a sestry, kteří byli v Bohunicích na návštěvě a potvrdili, že se nejedná o jeřábovou metodu, a že se spinální jednotka nezačala ještě budovat. Zdravotní výbor na svém jednání v květnu navrhnul, aby poslanci vyslovili se zákonem souhlas. Návrh na zamítnutí byl panem poslancem Šťastným byl stažen.


11:33 - Začínají závěrečná slova:

Michal Hašek: nechci to protahovat. Děkuji všem, kdo oznámili, že zákon podpoří. Při respektování všech dopadů, které to bude mít, vedení města Brna je připravené. I JMK je připraven přijmout komplexní koncepci, která bude zahrnovat i úrazovku. Děkuji všem, kteří umožní, aby součásti této koncepce mohla být úrazovka.


11.30 -
Michal Pohanka: Úprava v Bohunicích je nadstandartní, záleží na lékařích, kdo se přesune a kdo ne. Pokud se zákon schválí, je to na městu, jak ten provoz zvládne. Bude to asi komplikované. Bude muset nasmlouvat služby s pojišťovnou, jak přesvědčí odborníky, aby se vrátili zpět do ÚN. Stalo se z toho politikum. Jako brněnský poslanec podporuji tento zákon, ale je mi jasné, že městské zastupitelstvo bude mít těžkou práci.

11:29 -
Ludvík Hovorka: Měl jsem tu čest, že jsem byl členem komise, která posuzovala stěhování traumacentra z ÚN do Bohunic. Nové prostory vypadají pěkně. Není rozhodující, jaká je budova, jak je vybavená. Rozhodující je ten tým, tým lidí, který má zkušenosti. To musí být náš hlavní zájem. Jestliže se do Bohunic přestěhuje 1/3 týmu, to je to nejhorší, co se může stát. To je největší škoda. Nemyslím si, že peníze, které se investovaly do Bohunic, by byly investovány nadarmo, nemocnice to využije. Ale měli bychom zachovat tým, je to téměř vojensky řízená organizace. Byl by zločin, kdyby se to roztrhalo.

11:23 - Mirek Topolánek: Ve svém vystoupení při otevírání ICRC, jsem uvedl zakladatele Pohanku.

11:23 - David Rath: Nebudeme z toho dělat frašku. Vyluzujete různé zvuky. Chci teď ale řešit něco jiného. Jde o projekt ICRC, chtěl jsem slyšet vaši sebereflexi a omluvu. Tak vás aspoň prosím, abyste podpořil zákon. Možná vám pak odpustím vaše excesy.

11:22 - Mirek Topolánek: Pane Rathe, řekl jste, že jsem za vámi hýkal. První se omluvte, pak se budeme bavit.

11:19 - Stejný problém je s ICRC v Brně. Když s tím přišla naše vláda a podepsali jsme dohodu s Mayo klinik, tak to byl Julínek, který mě za to ostře kritizoval, že se to stavět nemá, že je to moc drahé a že se to má ukončit. Výsledek je, že jste tu částku ještě zdvojnásobili. Nekritizoval jsem vás, věděl jsem, že je to pro české pacienty velmi dobré. Záměr je velmi kvalitní, očekával bych ale omluvu od Topolánka i Julínka za slova, která jsem si od nich tehdy vyslechl. Byli jste poklepávat na základní kámen. Nemáte ani dost slušnosti pozvat tam Paroubka a Ratha, kteří stáli u zrodu toho projektu. Naparovali jste se cizím peřím. Pane premiére, chtěl bych, aby jste se k tomu vyjádřil.

11:15
- David Rath: Pokud ministerstvo zdravotnictví funguje dobře, nechce likvidovat pracoviště, které funguje dobře. Julínek přijel do Brna a oznámil, že se úrazovka ruší a přesune se. To je konec těch týmů. Zažil jsem to v Praze, do půl roku pak nezbude žádný tým. Tato škatulata hejbejte se, není dobré dělat. Prosím poslaneckou sněmovnu, aby podpořila návrh. Brno se chce ujmout vedení nemocnice zodpovědně. Pokud se mu to nepodaří, vrátí nemocnici zpět států, nehrozí, že by se to prodalo.

11.13
- Jeroným Tejc: V ÚN pracuje špičkový tým, ale nemůže pracovat všude. Naše obava pramení z toho, že tým nebude přesunut jeřábovou metodou, ale týmy budou promíchány, někteří lékaři odejdou. Byl by to faktický konec úspěšného týmu. To je ten důvod, proč chceme úrazovku zachovat.

11:09 - Boris Šťastný: Tento zákon byl velkým politikem, tématem předvolebního boje. Jsem rád, že jsme se překlenuli přes období voleb, můžeme se bavit racionálněji. Já jsem se byl v obou zařízeních podívat, chtěl bych se na to dívat jako lékař a zdravotník. Je nepochybné, že Úrazová nemocnice (dále ÚN) je desetiletí staré pracoviště, v určitých ohledech technicky a dispozičně už nevyhovuje špičkové péči. Tak, abychom zachovali její činnost, museli bychom uvolnit velké prostředky..... V sále je opět ruch, snaží se uklidňovat situaci… Je ale nepochybné, že i ÚN, která má špičkový tým, který může jako organismus působit i jinde. Všem je jasné, že pokud stát investoval nemalé prostředky do dobudování traumacentra v Bohunicích, a jestliže tato nemocnice garantuje návaznost dalších zdravotních služeb a je snadno dostupná, na všech tepnách, má moderní heliport, je logické, že ministerstvo zdravotnictví určilo, aby pro superspecializovanou to byla právě bohunická nemocnice, která k tomu bude určena. Na druhou stranu vnímám žádost Brna i dalších regionů, že je snaha zachovat zdravotní péči ve staré ÚN. Je otázkou široké diskuze, jaká by ta péče měla být. V ČR existují zařízení v mnohem horším stavu, ve které je péče poskytována. Určité obory by klidně mohly zůstat v ÚN. Ti, kdo viděli ÚN, ví, že možnost rozšíření pro chronickou následnou péči nebo další chirurgické oddělení, reálně existuje. Jako podmínku mám ale pozměňovací návrh Davida Ratha. Pokládám za nemožné, aby se rozhodlo, aby nemocnice byla převedená pod Brno a neměli bychom garanci, že tam zdravotní péče zůstane. Město musí předložit i v krátké době koncepci jak to chce dál dělat. Už nehlasujeme o tom, zda zachováme traumacentrum ve staré nemocnici. Navrhuji, abychom hlasovali o pozměňovacích návrzích.

11:03 - Tomáš Julínek: chci potvrdit, že v Bohunicích je připravené k otevření nejmodernější pracoviště. Je to na vysoké evropské úrovni. Bude to sloužit pro velkou oblast a je příkladem pro všechny ostatní traumacentra, která vznikají. Nebudu dál komentovat osud úrazovky, poslanci se rozhodnou sami hlasováním. Důležité pro mě je, že jestliže by měla úrazovka sloužit Brnu, měla by sloužit pacientům. Nechci, ať se s těmi budovami cokoliv dělá. Záleží na rozhodnutí města a pojišťoven, jaká péče se tam bude provozovat. Za jiných okolností by ty peníze sloužily jen brněnskému zdravotnictví, nikoliv pacientům. Nic s tím nenadělám, pokud to tak bude, tak to tak bude. Kooperace s krajem předpokládám, že bude, protože se jedná o urgentní péči. Nejde o to, se kterou politickou stranou na kraji budeme jednat. Součinnost s krajem je samozřejmá.

11:00 - Michal Hašek: Jsem přesvědčen, že v rámci prvního a druhého čtení padly všechny relevantní argumenty, které se přežití Úrazové nemocnice týkají. I jejího převodu pod správu města Brna. Jsem si plně vědom, že převod cestou zákona je krokem nestandardním, nicméně krokem, který je motivován zachováním jedinečného pracoviště, který ministr plánuje prakticky zrušit. Ministr deklaroval přesun úrazovky do Fakultní nemocnice Brno, kde byly investovány státní peníze. Očekávám, že tedy začne FNB fungovat. Opravená část je ale jen pro část úrazovky, jen pro polytraumata. Jsem přesvědčen, že zrušením úrazovky dojde ke snížení kvality traumatologické péče v JMK. ÚN má renomé, tradici a koncentruje 24 hodin denně traumatologickou péči pro dospělé, nejen pro JMK, ale i Vysočinu a Zlínský kraj. Péče je i o jiné pacienty, nejen traumatologické. Na úrovni JMK je návrh koncepce traumatologické péče, chci jako budoucí hejtman tuto koncepci schválit v souladu s městem i ministerstvem zdravotnictví. Ministerstvo zřídilo k úrazovce dvě komise, ale bylo to jen pro formu. Dodnes členové těchto komisí nedostali audit traumatologických pracovišť, které byl hotový letos v létě.

Slyšel jsem, že zrušení úrazovky je velký realitní kšeft města Brna. Věřím, že pozměňovací návrh Davida Ratha tomu zabrání. Díky němu město musí péči zachovat. V opačném případě by nemocnice přešla opět pod správu státu.10:52 - Začalo projednávání bodu o převodu Úrazové nemocnice na město Brno. V sále je hluk.

10:15 - Poslanci momentálně projednávají zákon, který by zvýšil lidem garance v bankách. Zákon se projednává v souvislostí s celosvětovou finanční krizí. Jednání o Úrazové nemocnici přijde na řadu hned poté.

10:10 - Za Jižní Moravu nedorazili na jednání Dana Filipi a Milan Šimonovský.

Autor: Nela Maťašeje

11.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tabulka s informací o restaurování v roce 1987
1 3

Na zdi radnice jsou vyobrazení nacisté

Na Kolišti unikal plyn. Policie musela řídit provoz.

V centru Brna unikal plyn. Dvě hodiny kvůli tomu bylo uzavřené Koliště

Myslel si, že se vrací zloději a vytáhl samopal. Nestřílel důvodně, rozhodl soud

Jižní Morava – Domníval se, že se pachatelé vracejí. Na přijíždějící auto proto začal střílet ze samopalu. Za pokus o těžké ublížení na zdraví udělil soud čtyřiačtyřicetiletému Karlu Podešvovi ze Znojemska tříletou podmínku. Pokud ji poruší, půjde na dva roky do vězení. Proti rozsudku okresního soudu ve Znojmě obhajoba podala odvolání. Ve čtvrtek proto případ z loňského prosince znovu řešil Krajský soud v Brně. Dřívější rozsudek potvrdil.

Znásilnil mě, stojí si dcera za svým. Krajský soud nevinu otce potvrdil

Brno – Osahával mě, strkal mi jazyk do pusy a pohlavně mě zneužil, tvrdí v současné době už plnoletá žena z obce na Brněnsku. Osočila z toho svého devětačtyřicetiletého otce. Soud jej však zprostil viny. Proti rozsudku Okresního soudu na Brněnsku se odvolala státní zástupkyně Andrea Ulvrová. Soulož mezi příbuznými proto ve čtvrtek projednával Krajský soud v Brně. Odvolání zamítl.

Mladí kuchaři otestovali své dovednosti. Při vaření s italskými mistry

Brno /FOTOGALERIE/ – Marcipánové dorty, křupavá pizza i lahodné koktejly. Lidé z Brna se mohli při dni otevřených dveří podívat, jak studenti z Odborného učiliště v brněnské Lomené ulici vaří bok po boku se zkušenými italskými šéfkuchaři.

V brněnské zoo se narodila dvě levhartí mláďata. Po sedmnácti letech

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Významného chovatelského úspěchu dosáhla brněnská zoo. Po sedmnácti letech se v noci z 20. na 21. listopadu narodila dvě mláďata levharta cejlonského.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT