Záměr se nachází v počáteční fázi příprav. „Společně se zástupci majitele autobusového nádraží se v současné době pracuje na návrhu budoucí podoby přednádražního prostoru. Následně vypracujeme projektovou dokumentaci, která nám upřesní náklady na stavební práce," sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Podle předběžných odhadů zaplatí zástupci města za proměnu předprostoru deset milionů korun. Pokud bude příprava projektu pokračovat bez potíží, může proměna prostranství začít na přelomu letošního a příštího roku. „Předpokládáme, že práce pak potrvají v řádu měsíců, takže snad v polovině příštího roku by mohlo být hotovo," přiblížila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Doplnila, že v předprostoru vzniknou chodníky nebo zcela nová zastávka pro veřejnou hromadnou dopravu. „Chceme tam co nejvíc zeleně kvůli oživení prostoru a právě proto, že na něho bezprostředně navazuje komunikace. Aby tam mohla vzniknout do jisté míry klidová zóna,“ řekla Vaňková.

Podle architekta Ondřeje Chybíka, který je jedním z autorů modernizace Zvonařky, se má přednádraží proměnit v důstojný veřejný prostor se stromořadím, lavičkami, osvětlením, ale také se zastávkou městské hromadné dopravy. „Ta byla dřív umístěná čtyři sta metrů od nádraží směrem na západ. Nově se tak dopravní uzel, jehož součástí bude tramvajová zastávka Plotní, autobusová zastávka Zvonařka i samotný autobusový terminál, potká na jednom místě," poznamenal Chybík.

Pozemky tvořící předprostor nádraží nabylo město na základě směnné smlouvy se společností ČSAD Brno Holding vlastnící autobusové nádraží. Zástupci obou stran ji uzavřeli 29. prosince loňského roku. „Rozdíl hodnot směňovaných nemovitostí činí dle znaleckého posudku 2,48 milionu korun včetně daně, a to ve prospěch ČSAD Brno. Po řadě jednání se strany dohodly, že doplatek ze směnné smlouvy bude 1,6 milionu korun ve prospěch společnosti ČSAD Brno Holding. Město díky tomu ušetřilo 880 tisíc korun," informoval Poňuchálek.