„Ve střední Evropě vystoupí vůbec poprvé. Jezdí jen na nejlepší světové přehlídky,“ nalákal manažer Ondřej Morávek ze společnosti Snip & Co, která je hlavním producentem přehlídky. Přípravě ohňostroje na přehradě začaly již v úterý.

Jednotlivé části ohňostroje podle Morávka představí různé lidské nálady. Dynamické části představení proto vystřídají části s jemnějšími efekty. „Při italském ohňostroji zazní například i Novosvětská symfonie od Antonína Dvořáka,“ přiblížil Morávek.

Italská skupina Vaccalluzzo je podle něj zajímavá i tím, že je i výrobcem pyrotechniky. „Jejich efekty jsou proto ojedinělé a technicky velmi složité,“ doplnil Morávek. Dodal, že jejich továrna v Itálii sídlí přímo na úpatí sopky Etny.

Italské ohňostroje mají dlouhou historickou tradici. „Jih Itálie je vedle Španělska či Portugalska jednou z kolébek evropských ohňostrojů. Ty italské jsou většinou velmi pompézní a dynamické. Střídají spoustu barev a efektů. Čím plnější nebe, tím je to podle nich lepší,“ popsal brněnský ohňostrůjce Ivan Martinek.

Soutěžní části přehlídky Ignis Brunensis se kromě italského souboru zúčastnili i ohňostrůjci z Francie a z Lucemburska. Jejich ohňostroje již Brňané zhlédli minulou středu a o víkendu. „Návštěvnost je letos vyšší než vloni. Lucemburský ohňostroj sledovalo na přehradě přes 170 tisíc diváků. Ten francouzský okolo 150 tisíc lidí,“ sdělil manažer Morávek.

O hlavní ceně festivalu i ceně Českého rozhlasu a ceně České televize vybere mezi třemi soutěžícími vítěze odborná porota. „Výsledky vyhlásíme tento čtvrtek v jednu hodinu na Nové radnici,“ uvedl Morávek. O ceně diváků, kterou mohou získat i nesoutěžní ohňostroje, začnou lidé hlasovat až od této soboty po skončení celé přehlídky. Tu uzavře v sobotu ohňostroj české skupiny Flash Barrandov Sfx na hradě Špilberk.

KLÁRA ŽIDKOVÁ