Na začátku je obálka. Na konci potom nejeden podvedený člověk. I tak by se dala popsat takzvaná pyramidová hra, která láká Brňany ke snadnému výdělku. Ale klame je. Na první pohled totiž vypadá jako obyčejná práce na doma.

„Jde o skládání letáků do předem nadepsaných obálek. Jediné, co pro to musíte udělat, je koupit dvě obálky, dvě známky a poslat mi v obálce obálku se známkou a padesátikorunovým poplatkem za materiál. A pak už jen vyděláváte,“ popisuje v e-mailu cestu ke snadno získaným penězům Brňanka Zdeňka Kavanová.

Princip je podle ní velmi jednoduchý. „Jde o to, že po obdržení dopisu vám obratem pošlu informace – tedy letáky, ve kterých je vysvětleno, že si musíte podat inzerát jako já a poté odpovídat lidem,“ vysvětluje Kavanová. Tvrdí, že člověku potom začnou chodit obálky, ve kterých je poplatek za informace. Tedy vlastně část jakési výplaty.

Právník Tomáš Palla však tento systém jednoznačně označuje za podvod, kterému se říká letadlo nebo pyramidový program. „Jde o to, že se zde nevytváří žádná reálná hodnota, ale výdělek závisí na získávání dalších a dalších lidí. A to nejde do nekonečna,“ podotkl Palla.

Pro Manchester United

Podle něj je však velmi těžké lidem, kteří s podobnými akcemi začnou, prokázat úmysl spáchat trestný čin. „Některé společnosti totiž dříve obcházely zákazy právě tím, že mezi lidi vložily nějaký rádoby produkt,“ říká Palla.

Zmíněný případ skládání letáků do obálek je podle Kavanové fotbalový projekt velkoklubu Manchester United. „Šíří informace o jednom z nejslavnějších fotbalových klubů na světě. Manchester chce takto na svou stranu získat co nejvíce fotbalových příznivců po celé zeměkouli,“ vysvětlila Kavanová. V anglickém klubu však o žádném podobném projektu nic nevědí. „Toto nemá s Manchestrem United nic společného,“ potvrdila Karen Shotboltová z tiskového oddělení klubu.

I Vladimír Daněk z oddělení hospodářské kriminality brněnské policie varuje, že velmi pravděpodobně jde o podvod. „Lidé, kteří si takto vydělávají, hřeší na to, že obvykle na policii nikdo nic neoznámí. Za padesát korun to asi nikomu nestojí za to,“ podotkl Daněk.

Pokuta za přestupek však může v takových případech vyrůst až na patnáct tisíc korun. „A pokud by se sešlo víc poškozených, kteří by celkem ztratili nad pět tisíc korun, mohli bychom celou věc šetřit dokonce jako trestný čin podvodu,“ dodal Daněk.

Na podobnou nabídku práce už zareagovala i Drahomíra Vltavská z Židlochovic. A naletěla. „V novinách jsem si našla inzerát a podle instrukcí poslala obálku s penězi. Nikdo se mi však už neozval a telefon nezvedají,“ popsala Vltavská. V jejím případě byla zápisným stokoruna. „Pro lidi, kteří hledají práci, je i stovka hodně,“ dodala.

Ivana Ondráková z brněnského úřadu práce radí například nikdy neodpovídat na inzeráty, kde je jen telefonní kontakt. „Pouhé jeho uvedení nestačí pro ověření, že taková firma skutečně existuje,“ upozornila Ondráková.

Pokud podle ní firma po uchazeči o zaměstnání požaduje jakýkoliv peněžní vklad, jedná se s velkou pravděpodobností o podvod. „Lidé by neměli reagovat na žádnou takovou nabídku. Ani jí podobnou. Vždy by měli požadovat osobní setkání s někým z firmy a konkrétní nabídku práce,“ uzavřel Daněk.

S takzvanou pyramidovou hrou je spojována i brněnská společnost EdBusy. Tu nyní prošetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie České republiky kvůli poškození mnoha klientů.