Zdravotníci pro nemocnici na výstavišti požadovali elektrické, polohovací postele s bočnicemi. „Dodá nám je firma Proma Reha s vlastní dopravou a montáží při dvou závozech v pátek a v sobotu," informovala mluvčí brněnské fakultní nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice bude provoz provizorního špitálu na výstavišti zajišťovat.

S vykládkou postelí z pěti kamionů pomohou dobrovolní hasiči a členové brněnské Komety.

Brno 3.11.2020 - hráči hokejové Komety Brno a realizační tým klubu při montáži postelí v záložní nemocnici na brněnském výstavišti
Před návratem na led ještě pomohli. Hráči Komety skládali postele pro nemocnici

Kromě postelí v pátek na výstavišti dočasnou nemocnici doplní ještě takzvaný setkávač od Českého olympijského výboru. „Olympijský setkávač je předělaný pojízdný kontejner, který už od jara funguje v různých domovech pro seniory a nemocnicích. Původně měl sloužit jako součást vzdělávací zóny letního Olympijského festivalu na brněnské Riviéře. Na výstavišti bude sloužit hlavně pro uzdravující se pacienty, aby se mohli bezpečně vidět se svými příbuznými," popsala zařízení Plachá.

Speciálně upravený kontejner zástupcům nemocnice v pátek předá olympionička Šárka Kašpárková a generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík.

Jak již Brněnský deník Rovnost informoval, už ve středu navezli zásobovači do nemocnice první várku zdravotnického materiálu.

Pavilon G2 na provizorní nemocnici přestavěli zaměstnanci brněnského výstaviště minulý týden, trvalo jim to pět dní. Od dokončení technického zázemí se o další vybavení a zprovoznění špitálu stará brněnská fakultní nemocnice.

Další odběrové místo v Brně najdou lidé na brněnském výstavišti

Od pondělka bude v Brně další místo, kam se lidé mohou přijít otestovat na covid-19. Společnost Podané ruce nabízí na brněnském výstavišti testování antigenními testy i testy na protilátky. Ve zkušebním provozu funguje nové odběrové místo už od čtvrtka.

Organizace Podané ruce podle ředitele Jindřicha Vobořila pomáhala s testováním v sociálních službách, obraceli se na ně i další instituce. Rozhodli se proto své zkušenosti nabídnout městu i kraji. „Chceme přispět k tomu, aby se protestovalo aspoň třicet procent obyvatel a lidé se mohli i samotrasovat. Na příkladech měst z Asie vidíme, že to pomáhá k zmírnění šíření nákazy," upozornil Vobořil.

Zájem je podle Vobořila velký. Antigenní testy stojí čtyři sta devadesát korun, testy na protilátky tři sta padesát korun. „Chtěli jsme, aby to bylo co nejvíce dostupné. Naším primárním motivem není byznys, ale ochrana města," doplnil Vobořil.