„Se společností ČEZ stále intenzivně jednáme. Nyní jsme před dalším krokem, kdy by společnost Teplárny Brno a společnost ČEZ měly uzavřít smlouvu o spolupráci, která by navazovala na memorandum z června minulého roku,” uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Vaňková zmiňovala také možné zapojení obcí, které se na trase plánovaného horkovodu nacházejí. Kromě společnosti ČEZ totiž město plánuje jednat rovněž s nimi. Tématem může být otázka i samotného připojení. Obce však často nemají vybudované rozvody pro vedení tepla.

Výměna parovodu za horkovod v centru Brna. Ilustrační foto.
Horkovod z Dukovan do Brna? Začínají jednání kvůli výkupům pozemků

„Z úrovně města budeme jednat také s jednotlivými obcemi. Už z toho důvodu, že se musí v dané lokalitě vykupovat pozemky. Samozřejmě můžeme s nimi jednat i o případném připojení, ale to je technicky poměrně náročné, takže to bude otázka individuálního rozhovoru s konkrétními obcemi,” sdělila Vaňková.

S ní souhlasí i jihomoravský hejtman Jan Grolich. Připojení by totiž pro jednotlivcé obce nemuselo být výhodné. „Je potřeba vyhodnotit i to, zdali odbočka pro danou obec bez vnitřních rozvodů dává ekonomicky smysl. Brno je v tom samozřejmě mnohem dál než malé obce, které se na trati nacházejí,” dodal Grolich.