Řeč je o čtyřletém poštovním holubovi číslo 960. Do Brna se zatoulal na cestě z Polska domů – do německého Garbsenu. A brněnský Deník Rovnost jeho pána zkontaktoval. Ten už se na svého opeřence těší.

Ptačí cestovatel se objevil v Bystrci osmnáctého června. Na jedné noze měl registrační a na druhé telefonní číslo. „Hned jsme viděly, že to není obyčejný holub. Byl ochočený, chodil nám za kasu a každé ráno nás vítal,“ říká prodavačka z pekárny Milada Olejníková. Prodavačky mu dávaly čerstvou vodu. „Rohlíky moc nechtěl. Oblíbil si spíš zrníčka z pečiva,“ usmívá se Michaela Strouhalová z pekárny.

Nakonec vše dobře dopadlo: prodavačky zavolaly odborníky a poštovního holuba nalákaly do krabice. Od té doby se má pták jako v bavlnce. Přestože chtěla šedému ptákovi většina kolemjdoucích pomoci, některé lidi holub rozčilil. „Jeden pán nám nadával, že ho krmíme, a vyhrožoval, že si bude stěžovat,“ podivuje se Olejníková.

Po sedmi dnech ho odvezl brněnský holubář Vojtěch Foltýn. Snažil se mu poskytnout vše potřebné, aby se dal po dobrodružné výpravě dohromady. „Má vytrhané peří na jednom křídle. Nevím od koho, ale dravec to asi nebyl. Odletět by byl schopný nejdříve na podzim,“ popisuje stav ptáka Foltýn. „Zatím ho mám na balkoně. Je slabý a v holubníku by ho ostatní klovali. Díky Rovnosti má na mě německý chovatel mobil a nechal jsem mu i vzkaz na záznamníku. Tak počkám, až se mi ozve. Zkusíme se domluvit na předání,“ slibuje Foltýn.

A poštovní cestovatel by mohl být ve svém holubníku už za dva týdny. Holubáři z Brna totiž jedou vypouštět své svěřence do Aschaffenburku poblíž Mannheimu. Majitelé by si tedy mohli svého holuba vyzvednout tam.

Kateřina Slámová