Brno – Horké letní počasí je už nenávratně pryč a s nástupem chladnějších dnů se vrací do ulic staří obyvatelé města. Horko potkanům vadí, a proto se přes prázdniny schovávali ve dne ve sklepích.

Nyní je však mohou lidé v ulicích opět běžně spatřit. „Odborníci uvádí, že v městech má každý obyvatel za přijatelné situace svého potkana. Při normálním stavu má tedy Brno tolik potkanů, kolik má obyvatel,“ podotkl ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček s tím, že pokud se hlodavci začnou objevovat na ulicích i ve dne, jsou přemnožení.

K nejhorším oblastem výskytu patří v Brně Vlhká ulice. „Potkáváme potkany na chodníku denně. Pobíhají kolem popelnic a kolem nich si hrají děti. Vylézají ze sklepů domu, kde žijí nepřizpůsobiví lidé,“ popsala situaci v ulici Michaela Plachá, která bydlí naproti domu ve Vlhké číslo 22. Deratizaci musí podle zákona zajistit majitel. Tím je v případě nájemního domu ve Vlhké městská část Brno-střed.

„I když potkany v tomto domě pravidelně hubíme, znemožňují nám naši snahu místní. Nedodržují základní hygienické návyky, rozhazují odpadky po domě a ve sklepích, místo aby je odnášeli do popelnic. Proto se do sklepů nastěhují vždy nové kolonie z okolí,“ upozornil starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka s tím, že loni za vyhubení a úklid odpadků zaplatili soukromé firmě přes sto šedesát tisíc korun. „Letos se zatím náklady vyšplhaly na sedmapadesát tisíc korun,“ doplnil starosta Šťáska. Celkově zaplatila v loňském roce městská část Brno střed za deratizace ve všech svých domech zhruba devět set tisíc korun.

Pomůže domovník

Situaci chce vyřešit zřízením funkce domovníka, který má pomoci odhalit viníky. „Vedení městské části došla trpělivost. Pokud se ukáže, že někdo znečišťuje společné prostory domu schválně, účet za likvidaci potkanů a vyklizení bude muset zaplatit,“ upozornil Šťástka.Také další oblasti v Brně jsou domovem nepříjemných hlodavců. „Pravidelně vyjíždíme do části, jako jsou Dornych, Úvoz, části ulice Vídeňské, Cejl, ulice Plotní, sídliště Lesná nebo městská část Líšeň,“ podotkl Radomír Kopr z brněnské deratizační firmy.

Pokud se potkani v domě objeví, je třeba dbát na čistotu okolí a zabezpečit okna a jiné průchody do sklepů. „Tam, kde potkan nenajde potravu, rozhodně nezůstane,“ podotkl ředitel hygienické stanice Mareček.

Podle něj jsou častým cílem potkanů i sklady potravin. „Majitelé ale většinou nenechají zajít stav tak daleko, aby se hlodavci přemnožili. Na rozdíl od nepořádných občanů jim totiž na stavu budovy záleží. Často také požadují umístění odchytových pastí. Pracovník pak hlodavce vypustí v přírodě, kde se o něj může postarat přirozený predátor. Tato metoda je ale dražší,“ objasnil Kopr.Při střetu s hlodavci by měl být člověk vždy obezřetný. Mimo možné pokousání hrozí lidem i to, že se nakazí některou z nemocí.

„Z nejzávažnějších to jsou především leptospirózy a řada virových horečnatých onemocnění. Nemusí však dojít k přímému kontaktu se zvířetem, stačí například sníst či vypít něco, co znečistily jejich výkaly a moč. Nebezpečný je také kontakt s dalšími přenašeči boreliózy nebo klíšťové encefalitidy, tedy s klíšťaty, která byla na hlodavcích přisátá,“ upozornil Mareček.

Kromě potkanů řeší Brňané také často problémy s jinými zvířaty. „V poslední době se rozmnožila například veš postelní, kterou je velmi těžké zlikvidovat. Dále jsou to například mravenci, holubi a sršni. Ve skladech potravin jsou zase švábi,“ dodal Kopr. Upozornil také na to, že krysu nepotkají lidé na jižní Moravě vůbec.

ŽANETA GREGOROVÁ