Diskuze se týkala oblastí, ve kterých chtějí Česká republika a Tanzanie spolupracovat: byznysu, ale třeba i školství. Symbolem se stal podnikatel Igor Stratil z jihlavské firmy Skyleader, který představil výhody ultralehkých letadel. „Nutností našich letounů je vynikající výkon daný konceptem a aerodynamickou čistotou, stejně jako nízkou rychlostí na přistání,“ nechal se slyšet Stratil. Výrobci už nyní spolupracují například s firmami z Francie či Velké Británie.

V současné době nabízejí jihlavští konstruktéři speciálních letounů šest různých modelů a dva simulátory. „Všechna naše letadla mají ve standardní konfiguraci různou úroveň vybavení. Během výroby lze každý letoun přizpůsobit požadavkům. Jsme zapojení do leteckého vývoje, výzkumu i komerční výroby. Dokonce jsme montovali dveře pro dopravní letadlo Airbus A320 a další certifikované výrobky pro letecký průmysl,“ doplnil Stratil.

Kromě ultralehkých letounů vyzdvihli Tanzanci současně nutnost kvalitního rozvoje v oblasti školství. V následujících letech se proto chtějí zaměřit především na zkvalitnění tamních univerzit. „Díky tomu dokážeme zajistit výměnné studijní pobyty v budoucnu nejen studentům, ale zároveň vyučujícím,“ vysvětlila předsedkyně Klubu přátel Tanzanské republiky Corona Cermak.