Katolíky brněnské diecéze čekají dvě nejvýznamnější poutní setkání. Jedno se uskuteční na brněnském Petrově, to druhé pak na Velehradě.
„Pouť je nesmírně důležitá hned z několika důvodů. Za prvé je to duchovní obrození. Člověk se vydává na cestu a a během ní se zamýšlí nad svým vztahem k Bohu. Pak se také nachází ve skupině a sdílí s ostatními starosti. A nakonec si užije pořádnou porci fyzické námahy. To je pro lidi, kteří třeba pracují hlavou, velmi důležité,“ vysvětlil Jiří Dubec z Vysokoškolského katolického hnutí.
Pro Kristýnu Velerovou je zase hlavní zážitkem z poutí pocit soudržnosti. „Tradiční poutě mají přinášet klid. Pro mně ale znamenají zážitek a potvrzení toho, že někam patřím,“ myslí si Velerová.
Podle religionistů je právě dočasné utvoření komunity velmi důležité. „V jednu chvíli se na jednom místě totiž sejdou všechny sociální vrstvy a nedělají se mezi nimi rozdíly. Pravda ale také je, někteří lidé na poutě chodí spíše z tradice než kvůli nějakému hluboké náboženskému prožitku,“ zamyslel se brněnský religionista a sociolog Dušan Lužný.
Věřící mají na jihu Moravy z čeho vybírat. Během léta se uskuteční desítky místních akcí. Hlavní body letního putování se ale dostanou ke slovu zhruba za dva týdny. „Přímo v Brně mohou lidé navštívit třicátého června svatopetrskou katedrálu. Kromě mše čeká na poutníky doprovodný program v podobě divadla, dílen pro děti nebo večerního koncertu duchovní hudby,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
Nejslavnější, takzvaná Národní pouť, pak přijde o týden později do Velehradu. Právě zde podle křesťanské tradice kázali po příchodu na Moravu věrozvěstové Cyril a Metoděj. „Za komunismu byl smysl poutě uměle potlačován a prezentován jako zvláštní forma občerstvení. Až teď znovu obnovujeme jejich původní vnímání,“ řekl starosta Velehradu Stanislav Gregůrek.
Podle něho pouť nebude mít přímý ekonomický přínos, protože peníze vydělané ze stánků s občerstvením prý zase padnou na úklidové práce. „Vyplácí se nám to ale z dlouhodobého hlediska. Velehrad je symbolem příchodu křesťanství a je proto hodně vidět. Daří se nám proto od státu dostávat dotace na úpravy v okolí obce,“ potvrdil starosta.
S Velehradem souvisí pouť v Mikulčicích, vyhlášená ve stejném termínu. Do prostoru historických velkomoravských vykopávek se totiž přesunou čeští a moravští biskupové právě z Velehradu. „Příjezd biskupů je poměrně nová tradice, kterou zavedl biskup brněnský. Sejdou se přímo v areálu národního památníků na břehu Moravy v místech, kde se našly zbytky desíti kostelů z doby příchodu věrozvěstů,“ vysvětlil hodonínský děkan Josef Zouhar, do jehož správy Mikulčice patří.
Starobylost místa poutníky přitahuje. „Každý rok se jich tu sejdou dva nebo tři tisíce,“ řekl Zouhar.