Vodojem zásobuje nejen Pouzdřany, ale také několik obcí v okolí. Nový vodojem bude mít místo šesti set metrů krychlových kapacitu více než dvojnásobnou. Kromě toho je v plném proudu také výstavba příjezdové cesty, která zde doposud chyběla, ale i rekonstrukce přívodních řadů Pouzdřany – Šakvice, Ivaň – Pouzdřany a zásobovacích řadů Vranovice a Pouzdřany.

„Pro skupinový vodovod Vranovice – Hustopeče to je mimořádně důležitá stavba, region se dynamicky vyvíjí a s tím přichází potřeba zvětšení akumulace vodojemu pro zásobení obyvatelstva pitnou vodou, ale také zvětšení zásob vody požární. Potřebu podtrhly také problémy se zvýšeným obsahem dusičnanů v jednom z vodních zdrojů v regionu, kterým jsme čelili v letech 2021 a 2022,“ uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Milan Vojta.

Podle jeho slov jde o jedno z opatření, které na Hustopečsku a Pohořelicku zajistí plynulé zásobení kvalitní pitnou vodou i v době současného a budoucího nárůstu spotřeby za situace, kdy zároveň dochází k problémům na vodních zdrojích v souvislosti s klimatickou změnou. „Důležitou součástí jsou také probíhající rekonstrukce souvisejících vodovodních řadů,“ dodal ředitel společnosti Vojta.

close Nad Pouzdřany šel k zemi sedmdesát let starý vodojem, vyroste zde nový info Zdroj: se svolením Elišky Windové zoom_in Nad Pouzdřany šel k zemi sedmdesát let starý vodojem, vyroste zde nový

Náklady jsou téměř čtyřiasedmdesát milionů korun bez daně, přičemž projekt nedávno získal dotaci ze Státního fondu životního prostředí České republiky ve výši téměř pětadvaceti milionů korun. Celkový skupinový vodovod Vranovice – Hustopeče zásobuje jednadvacet obcí a přes čtyřiadvacet tisíc obyvatel.

Jde o rozsáhlý vodárenský systém, který vodu odebírá ze tří jímacích území, Zaječí, Nová Ves a Vranovice. Vodojem v Pouzdřanech není jediným v okolí, další se nachází v Zaječí a Uherčicích. V současné době je již po demolici a postupně bude nahrazen novým.

PODÍVEJTE SE: Exotika na jihu Moravy: koupání jako v Karibiku i atmosféra francouzské Provance

Krajina Moravského Toskánska na začátku května. | Video: Deník/Petr Turek