Žadatelé o čipovou kartu musí mít zaplacený poplatek za svoz komunálního odpadu. „Evidujeme zatím žádosti o zhruba dva tisíce karet. Dosud jsme jich vydali okolo patnácti set," upřesnil ředitel Technických služeb města Ivančice Petr Eibel.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Administraci spojenou s žádostmi a evidencí karet mají na starosti pracovníci technických služeb. Ve sběrném středisku se jí musí lidé prokázat.

„Obsluha před převzetím odpadu k uložení napřed čtečkou sejme QR kód karty, určí druh odpadu, případně provede jeho zvážení a teprve poté ho mohou lidé na dvoře uložit," popsal Eibel. Odevzdaný odpad lidem zaevidují na kartu.

Uložení odpadu je pro Ivančické s čipovou kartou bezplatné. Stavební odpad smí tímto způsobem uložit v maximální váze tři sta kilogramů na číslo popisné či evidenční a měsíc.

Vedle hlavní železniční stanice v Ivančicích na Brněnsku má za několik let vzniknout přestupní uzel.
Parkovací dům v Ivančicích pojme 110 aut, pomůže místním i dojíždějícím

K systému evidence přijatého odpadu prostřednictvím čipových karet přistoupili zástupci města hlavně kvůli firmám, které do střediska odevzdávaly stavební materiál vyprodukovaný při rekonstrukcích bytů a domů.

„Nemáme problém, když si někdo doma opraví třeba koupelnu a vyveze deset kýblů dlaždic či kachliček. Ale pokud firmy postupují způsobem, že vyváží dodávkami odpad nebo suť, pak likvidaci jako město doplácíme. O to méně peněz nám zbývá na některé jiné aktivity," vysvětlil ivančický místostarosta Jaroslav Sojka.

Vytížená křižovatka ulic Oslavanská a Tomáše Procházky v Ivančicích na Brněnsku.
Proti smrtelným nehodám: nebezpečnou křižovatku v Ivančicích přemění na kruháč

Podle místního starosty Milana Bučka loni z úrovně města za takový odpad zaplatili milion korun navíc. Novinka s čipovými kartami funguje od září. Ve městě se inspirovali stejným systémem, jaký užš funguje v Třebíči.