Odpad nejprve roztřídí, rozemelou na granulát, následně zahřejí a slisují. „Tím vzniknou pevné plastové desky. Každá je ručně vyrobená a naprostý originál,“ popsal jeden z autorů projektu Ondřej Venclík.

Vybroušená a vyleštěná deska poslouží jako stůl nebo třeba držák na kelímky. V destičce se čtyřmi otvory si pak zákazníci odnesou kávu nebo pivo s sebou.

Ilustrační foto.
Palba a zděšení v Bystrci: střelec v kšiltovce unikl zásahovce, hledají svědky

Studenti brněnské techniky přeměňují plastový odpad z kaváren třeba ve stolky nebo držáky na kávu.Zdroj: Igor ŠefrStudenti je vyrobili nedávno třeba pro brněnskou kavárnu The Roses. „Podílíme se na nich i vlastním odpadem. Všechny plasty schováme, oni si je odvezou a z nich pak tvoří,“ popsal jednatel podniku Matyáš Růžička.

Pokud kavárna nemá dost vlastního plastu, z kterého by studenti nábytek vyrobili, mohou pomoci. Poslední rok a půl sbírali odpad z gastronomického i kosmetického průmyslu.

Pojízdní karavan, který vyhrál designovou soutěž
Navrhl futuristický karavan třetího tisíciletí. Vypadá skoro jako kosmická loď

Toho využil i brněnský Natural Wine Shop. Na skoro čtyři metry dlouhém recyklovaném stole si tam brzy návštěvníci odloží sklenice při degustacích vína. "Hledali jsme pěkný nábytek, abychom obchod vybavili. Dřeva už tam budeme mít dost, hledali jsme alternativní produkt, třeba recyklovaný. Chtěli jsme pomoct životnímu prostředí. Náš odpad je z devětadevadesáti procent sklo a papír, takže jsme se dohodli, že plastový odpad seženou oni," poznamenal za podnik Adam Vaněrka.