S objevem sochy se obrátil na představitele Brna Tomáš Martinák. Našel ji při vyklízení ateliéru po svém dědovi a spolu s odborníky z Národního památkového ústavu sochu identifikovali jako Jana Křtitele, stávajícího v Olomoucké ulici. „Socha odtamtud byla v minulosti odstraněna, když se rozšiřovala silnice. Plánovalo se pak její restaurování, tak se patrně dostala do ateliéru dědečka pana Martináka, ale ze záměru nakonec zřejmě sešlo a na sochu se zapomnělo," míní náměstek primátorky pro oblast správy majetku Jiří Oliva.
Ve sbírkách města byla socha po desetiletí vedená jako nezvěstná. Oliva má z objevu velkou radost. „Jde o hodnotné barokní dílo, které je vlivem času v havarijním stavu a zaslouží si speciální péči. Než bude opravená, najdeme pro ni odpovídající prostor,“ slíbil Oliva.
Restaurátorské práce mají být hotové do osmi měsíců. Město za ně zaplatí necelých devadesát tisíc korun bez daně. „Předmětem restaurátorské obnovy je mimo jiné zpevnění, doplnění modelace, protože světci chybí levá ruka, rekonstrukce svatozáře včetně pozlacení, rekonstrukce atributu a podobně," vyjmenovala Radka Loukotová z tiskového odboru brněnského magistrátu.
Restaurátor také zodpovídá za usazení sochy na určené místo, které zatím není určené.