Test reportérů Rovnosti ve čtvrtek dopoledne na frekventovaných místech hromadné dopravy ukázal, že lidé opatření ve většině případů dodržují. Pouze pár jedinců mělo jen látkové roušky.

Respirátor začala nosit i matka dvou dětí Leona Šafránková. „Nadšení z toho nejsme. Předtím jsme nosili jednorázové roušky a teď jsme tedy přešli na respirátory. Když jsme si to přepočítali, tak to na čtyřčlennou rodinu vyjde až na osm tisíc korun," řekla žena reportérce Rovnosti kolem jedenácté dopoledne před hlavním nádražím.

Radek Novák na zastávce trolejbusu na České měl dvě chirurgické roušky. Pravidla dodržuje, protože se chce vyhnout případné pokutě. „Dostal jsem i respirátory, ale přišly mi oproti těm ostatním nějaké divné, tak jsem radši zvolil tuto variantu. Nedá se v tom ale moc dýchat a je to šíleně nepohodlné. Přejdu radši k respirátorům," prohlásil.

Postupně všechny zaměstnance vybavuje respirátory také brněnský dopravní podnik. Přestože řidiči mají podle mluvčí Hany Tomaštíkové nadále výjimku. „Pracovníci, kteří jsou v přímém kontaktu s lidmi, jako jsou dispečeři nebo pracovníci přepravní kontroly, budou vybavení respiratory typu FFP3," oznámila Tomaštíková.

Látkové na vytapetování stěny

Lidé už se připravovali na povinnost nošení respirátorů od začátku týdne. „Teď jsem si koupila sadu pěkných a pohodlných látkových roušek a můžu si s nimi leda vytapetovat stěnu," řekla v pondělí žena v šalině číslo 3.

Na autobusové zastávce na náměstí Republiky ve Znojmě měl jen jeden starší muž nasazenou látkovou roušku. Další zhruba desítka cestujících, kteří tam ve čtvrtek čekali na ranní spoj po půl osmé měla respirátory. Byla mezi nimi i Zdeňka Smutná. „Cestování hromadnou dopravou není v této době zrovna dobré, ale co nám zbývá. Nějak se do práce dostat musím. Jestli pomohou respirátory, nevím,“ pokrčila rameny žena.

Provozovatelé autobusové dopravy ve Znojmě ze společnosti Psota autobusy pravidelně dezinfikují. „Řidič nepustí do vozu nikoho, kdo nemá ochranu úst a nosu, nemůže ale zkoumat, kdo má jaký typ roušky nebo respirátoru, je to každého osobní odpovědnost,“ uvedl ředitel přepravní společnosti Petr Chadim.

Například brněnská městská policie pro jistotu objednala nanovlákenné ochranné pomůcky pro jistotu už před mnoha týdny a strážníci je běžně používají při své práci. „Aktuálně mají nákrčníky, v příštích dnech rozšíříme jejich výbavu o méně hřejivé, lehčí a pohodlnější nanoroušky. Dodávku již máme zajištěnou," poznamenal mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Pro rizikové situace FFP3

Pro nejrizikovější situace mají podle něj hlídky už rok k dispozici i respirátory FFP3. Městská policie jim je pořídila ještě předtím, než vznikly loňské problémy s nedostatkem ochranných pomůcek.

Počty kontrol a jejich systém se podle Ghanema v souvislosti s povinností nosit respirátory příliš nezmění. „Hlídky i doposud dohlížely na dodržování opatření v celém městě a zvláštní zřetel kladou dlouhodobě na přestupní uzly a další frekventovaná místa. Rozdíl je jen v tom, že si už nebudou všímat pouze toho, zda mají lidé na stanovených místech ochranu dýchacích cest, ale také na to, jestli je tato ochrana adekvátní," uvedl.

Vždy, když začne být účinné nové opatření, strážníci především informují lidi a pomáhají jí zorientovat se v nových pravidlech a rozsáhlých výjimkách. „Závažné prohřešky ale samozřejmě budeme postihovat. Stejně tak nemůžeme přehlížet porušování povinností platných už delší dobu. Posouzení konkrétní situace je vždy na daném strážníkovi, který má povědomí o všech okolnostech a zpravidla i pohnutkách přestupce," přiblížil Ghanem.

Průběžně v kontaktu jsou strážníci i brněnským dopravním podnikem. „Největší důraz klademe na zastávky hromadné dopravy, kde také dlouhodobě zaznamenáváme nejvíce přestupků spojených s mimořádnými opatřeními. Stejně tak se zabýváme porušeními při svých přesunech po městě hromadnou dopravou. Cestující, kteří nedbají na povinnosti, upozorňují na ostrůvcích a ve vozidlech i naši asistenti prevence kriminality," zmínil Ghanem.

Obchody: kontroly jen vizuálně

Lidé musí nosit respirátory i v obchodech. „Pracovník ostrahy či jiný zaměstnanec Tesco na ploše může zkontrolovat, zda má zákazník respirátor či dvě chirurgické roušky pouze vizuálně, nemá právo požadovat například prokázání odpovídající třídy respirátoru, pokud na respirátoru není třída viditelně označena, je pak osobní odpovědností a povinností zákazníka nosit odpovídající respirátor či dvě chirurgické roušky," sdělil mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Třeba ve vyškovském domově důchodců ale toto opatření není žádnou novinkou. „V naší organizaci je povinnost nošení respirátoru zavedená na základě nařízení vlády jak pro zaměstnance, tak i pro případné návštěvy," potvrdila ve čtvrtek ředitelka Sociálních služeb Vyškov Dana Indráková.

Podobně to platí pro Domov Hvězda v Hvězdlicích na Vyškovsku. „U nás se řídíme platnými nařízeními, což platí i v případě návštěv. Aktuálně jsou ale v našem domově návštěvy zakázány," připomněl jeho ředitel Pavel Ševela.