Na většině vodních toků nedosahují průtoky ani poloviny dlouhodobých říjnových hodnot. Informoval o tom mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Průtoky v řekách ve správě Povodí Moravy jsou i v říjnu hluboko pod dlouhodobými měsíčními normály. Průtoky na většině řek nedosahují ani poloviny průměrných říjnových hodnot. Důvodem je nedostatek srážek v průběhu podzimu a nadprůměrné teploty, které začaly klesat až v polovině října. „Září bylo z hlediska srážek velmi suché, na mnoha stanicích na Vysočině a v západní části Jihomoravského kraje bylo letošní září nejsušším zářím od počátku měření. O něco více pršelo letos v září ve východní polovině Jihomoravského kraje Tato situace se výrazně projevuje na stavu vodních toků,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. 

Sucho hlásí Svitava v Bílovicích nad Svitavou či Oslava v Oslavanech. Svratka ve Veverské Bítýšce je na 50 %, Dyje ve Trávním Dvoře na 42 %, Morava ve Strážnici je na 29 % říjnových normálů.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Situace je kvůli suchu v celém povodí Moravy obdobná. Vyšší průtoky jsou v řekách pod vodními nádržemi, které i na podzim dotují řeky vodou ze zásobních prostor. Naplněnost vodní nádrže Vranov je aktuálně 51 %, vodní nádrže Vír 74 %. K nadlepšení průtoků dochází místně i v důsledku vypouštění rybníků z důvodu výlovů.

Dešťové přeháňky by mohly přijít o víkendu. Páteční večer bude podle předpovědi nebývale teplý.

Zdroj: Youtube