Na většině řek měli přehrady dostatečně upuštěné předem, vody dost vypouštěli a „kohoutky na jednotlivých hrázích utáhli“ vždy až ve chvíli, kdy hrozil třetí povodňový stupeň.
Každý Brňan to mohl sledovat online na stránkách Povodí Moravy. I pokud jde o Svratku a Svitavu. Když ve Veverské Bítýšce a vůbec nad Brněnskou přehradou stoupala voda moc, začal ji Vír zadržovat. Když se situace uklidnila (a povodňová vlna přestala strmě narůstat), vodohospodáři zase pustili vody víc.
To, že neustále ujišťovali, že žádné povodně nehrozí, že vše mají pod kontrolou, sice nešlo brát bez rezervy (přece je v jejich zájmu, aby lidé nepanikařili. A nemohou vědět úplně přesně, jestli nebude pršet třeba několik dní bez přestávky jako při největších moravských povodních v roce 1997), ale vypadá to, že situaci opravdu zvládli.Je tedy pravda, že ji (konkrétně třeba na Znojemsku na Dyji) měli trochu jednodušší než třeba před dvěma lety (tehdy teklo v Podhradí nad Dyjí dvě stě kubíků vody, letos nejvýš sto dvacet), ale i tak.
V roce 2006 povodně neustál tehdejší ředitel Povodí Moravy Miroslav Konečný, kterého odvolal ministr zemědělství Jan Mládek. Letos by si však současný ředitel firmy Miroslav Duda za dobrou koordinaci hrázných a všech vodohospodářů zasloužil odměnu.