Jihomoravské záchranáře pozval na sever Čech hejtman Libereckého kraje. „Do povodněmi zasažených Heřmanic jsme zamířili pro jejich výhodnou strategickou polohu. Vybudovali jsme stanoviště, odkud vyjíždíme pomáhat také do okolí. Také jsme právě tady proto, že v malé vesničce nedaleko Frýdlantu vodní živel napáchal škody za stovky milionů korun a lidé byli odříznutí od zbytku světa,“ objasňuje Hrdlička. Velká voda odnesla všechny mosty a silnice.

Hrdlička už zažil mnoho krizových akcí. „Účastnil jsem se záchranných výprav do Pákistánu, kde udeřilo zemětřesení. Také jsem byl na Filipínách po ničivých vlnách tsunami. Pomáhal jsem v Troubkách nebo v Petrovicích u Karviné. Nikdy jsem ale neviděl sílu vody, která by tolik dokázala zničit. Jeden rozvodněný potok odnesl domy staré sto dvacet let. Nezbylo z nich vůbec nic,“ popisuje situaci na Liberecku Brňan.

Záchranáři pomáhají lidem s vyklízením domovů a následným úklidem. „Pomáhají nám tanky i bagr. Snažíme se také zprůchodnit koryto řeky a vytahat z vody polámané stromy, protože předpověď na víkend není dobrá. Očekáváme totiž další déšť,“ sděluje Hrdlička. Řeka musí být čistá, aby mohla odvést co nejvíce vody.

Na pokraji sil

Lidé jsou vyčerpaní a na pokraji psychických sil. „Jeden z místních, kteří přišel o střechu nad hlavou, se ve středu ráno dokonce pokusil spáchat sebevraždu,“ sdělil sklesle záchranář. Očekává, že se situace bude zhoršovat. „Dalších osm domů jsme museli ve středu odpoledne strhnout. To se samozřejmě odráží na už tak strašném stavu lidí. Další obyvatelé, kteří uklízí své domovy a jejich okolí, jsou už totálně vyčerpaní. Začínají se nám proto množit úrazy. Jen za středu ošetřili zdravotníci asi třicítku zranění. Do narychlo zřízené nemocnice nepřicházejí však jen Heřmanovičtí, ale také hasiči a záchranáři, kteří pracují ve dne v noci,“ vysvětluje Hrdlička.

Záchranáři z Brna musejí v Heřmanovicích na žádost krizového štábu zůstat až do úterý příštího týdne.

Vše o povodni v severních Čechách najdete ZDE

ŽANETA GREGOROVÁ