V pátek ráno sice na Brněnsku pršelo, déšť ale nebyl příliš silný a tak situaci moc nezkomplikoval. Hladiny řek v Brně a okolí jsou tak od rána na sestupu. Na mnoha místech už voda klesla na první povodňový stupeň. Platí to pro Svratku ve Veverské Bítýšce a v Brně na Poříčí a také pro řeku Jihlavu v Ivančicích. Na druhém stupni zůstává Svitava v Bílovicích nad Svitavou. I tam ale za dopoledne klesla o víc než deset centimetrů.

Nejhorší situace je stále v Židlochovicích a v jejich okolí, kde je Svratka na třetím povodňovém stupni. Přestože i tam řeka klesá, musejí na několika místech zasahovat hasiči. „Voda je v areálu firmy Elakov v Nosislavi, kde ji odčerpávají místní dobrovolní hasiči. Jinak se už naštěstí situace nezhoršuje. Doufáme jen, že nebude pršet,“ řekl starosta Nosislavi Pavel Fröhlich.

Podle předpovědi počasí by už mělo mít Brněnsko a také zbytek jižní Moravy to nejhorší za sebou. „Ráno sice byly ještě na jihu Moravy nějaké srážky, které přišly ze Slovenska, ale ty postupně doznívají. Další deště už by přijít neměly. Naopak bude nejméně do konce týdne slunečno a teploty budou kolem dvaceti stupňů Celsia,“ uvedl meteorolog Tomáš Balcar z Meteopressu.

Jak vypadaly povodně na jižní Moravě ve čtvrtek čtěte v podrobném zpravodajství ZDE