Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve čtvrtek ve 20:00, najdete v pátečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Vodohospodáři vycházejí z předpovědi se zkušeností ze záplav, které na Moravu udeřily před třinácti lety. „Zatím se povodňová vlna chová přesně tak, jak předpokládáme. Zatímco v oblasti Kroměřížska už je po kulminaci a klesají i hladiny na Bečvách, dolním tokem Moravy od Veselí na Hodonínsku směrem na jih povodeň teprve projde. Zpomalit by ji měly rozlivy podél toku řeky,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Situace na řece Dyji je podle něj o poznání klidnější. „V dyjskosvratecké oblasti neočekáváme vůbec žádné problémy,“ ubezpečil Dostál.

Meteorologové Českého hydrometeorolo­gického ústavu na středu předpovídají zataženo, místy přechodně až oblačno, s občasným deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou deseti až třinácti stupňů Celsia. Povane jen mírný severozápadní vítr o rychlosti tři až sedm metrů za sekundu, během dne bude navíc slábnout.

19.5. 2010 (08:30) - Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích na jižní Moravě
Stavy a průtoky na vodních tocích.

Zdroj: Povodí Moravy

Morava stále stoupá. V Rohatci už olizuje první domy

V Rohatci už voda „olizuje“ první domy. Zatím se tlačí jen do sklepů. Neustále se rozlévá mezi Strážnicí a Bzencem, lužní lesy ji ale zadržují v postupu na Strážnici. Rozlivy řeky Moravy zatím směřují mimo obydlená území

„Na jižní Moravě zatím stále nenastala taková situace, abych musel vyhlásit stav nebezpečí,“ zdůraznil po středečním zasedání Povodňové komise Jihomoravského kraje hejtman Michal Hašek.

Kulminace stavu řeky Moravy v okrese Hodonín ještě nenastala. V tuto chvíli už jsou ale provedena všechna preventivní protipovodňová opatření nutná podle povodňové komise nebo podle žádostí starostů.

„Jsem rád, že pomoc vyšla, že je vše připravené. Špatné ale je, že stále prší a hladina pomalu, ale vytrvale stoupá. Nejohroženější jsou v Rohatci stále tři místa: u přístavu, ulice Baráky a Cihelna,“ uvedl tamní starosta Miroslav Králík. Ten neustále vyhlížel moment, kdy se zvedání hladiny zastaví.

V Rohatci hasiči už v několika domech odčerpávají vodu. Čerpadla jsou tam neustále v provozu. Když se zastaví, voda sklepy znova zaplní.

„Pořád je to ještě dobré. Vloni byla voda tady, v roce dva tisíce šest tady,“ ukazuje přihlížejícím stále ještě suchá místa jeden z místních hasičů. Také starosta Králík si pochvaloval vhodné zvolení výšky a umístění hrází z pytlů. Pokud půjde voda ještě výše, měly by jejímu zabránit vniknutí do dalších domů.

Podobně v klidu jsou také lidé bydlící za bývalou vodní elektrárnou ve Veselí nad Moravou. V roce 1997 tam bylo vytopeno několik domů. „Co tady postavili tu betonovou zídku, tak jsem klidný,“ pochvaloval si jeden z tamních obyvatel. Hladina vody, která elektrárnou teče z Moravy skutečně byla ještě několik decimetrů pod betonem, ale už minimálně dvacet centimetrů nad terénem, jak býval dříve.

Generální ředitel Povodí Moravy Libor Dostál informoval, že hladina Bečvy už klesá a v Kroměříži Morava už kulminovala.

Hladina ve Strážnici se stále drží na výšce necelých sedmi metrů a průtoku přibližně sedm set kubíků vody za sekundu. Při normálním stavu je to přitom výška dva a půl metru a průtok sto kubíků za sekundu.

Kromě Moravy ale stále hrozí i Kyjovka. Kvůli ní je na nohou část Podluží. „Noc na středu jsme zvládli dobře. Kyjovka nám kvůli připouštění vody z Hodonína samozřejmě stále stoupá. V pondělí to bylo o sto čtyřicet centimetrů. A právě teď jsme naměřili skoro dvě stě dvacet centimetrů,“ upozornila během dne na nárůst týnecká starostka Hana Zoubková. Dodala, že tamější hasiči jsou neustále v pohotovosti.

„Čerpali a čerpají dešťovou vodu z kanalizace do Kyjovky přes povodňovou zídku. Tu máme zábranami uzavřenou a zapytlovanou. Některé kanalizační výpusti jsme byli nuceni taky uzavřít,“ vyjmenovala Zoubková. V Týnci stejně jako v Lanžhotě čekají, že hladina bude dál stoupat.

Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu

Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu

Zdroj: ČHMÚ

Morava bude kulminovat na dolním toku až ve čtvrtek

Vysoké průtoky odpovídající třetímu a tedy nejvyššímu povodňovému stupni, znamenajícímu ohrožení, potrvají několik dní. Plošně neohrozí obce a města jihu Moravy. Ze současných podkladů vyplývá, že evakuace nebude nutná, řekl ČTK po zasedání krajské povodňové komise jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Hladina Moravy stoupá velmi pozvolna.

Průtoky budou odpovídat padesátileté až stoleté vodě. Voda by neměla vtrhnout do ohrožených obcí. Maximálně by podle hejtmana mohly být zaplaveny sklepy v domech na okrajích obcí. Podle vodohospodářů průtoky jihu Moravy vzrostou tím, že začíná odtékat voda ze zaplavených oblastí na střední Moravě. "Učinili jsme všechny bezpečnostní opatření, které bylo nutno přijmout. Kontrolujeme, jak jsou účinná," uvedl Hašek.

K nejnáročnějším pracím patřilo zajištění Skařinské hráze v Hodoníně. Hasiči tam za pomoci geotextilií a 2500 pytlů z pískem zpevnili nábřežní hráz řeky. V budoucnu chce kraj prosadit, aby byl tento úsek zpevněn natrvalo a další pytlování nebylo nutné. Kdyby se hráz protrhla, mohlo by to zaplavit nedaleký areál s velkomoravskými archeologickými vykopávkami v Mikulčicích. Ředitel společnosti Povodí Moravy Libor Dostál uvedl, že řeka Morava se již rozlévá v regionu do krajiny. Větší škody zatím ale nezpůsobila.

Kdy by mohly být zrušeny třetí stupně, které nyní platí ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku, si zatím netroufl odhadnout. Asi největší rozlivy jsou nyní v lesích u Strážnice. Předpokládá se, že velká laguna vznikne v lužní krajině pod Lanžhotem na Břeclavsku. Při současné povodni budou patrně dosaženy hodnoty z roku 1997. Mnohé obce ale již chrání protipovodňová opatření, která se podařilo vybudovat. Potíže mohou nastat v Rohatci, kde je zaplaven železniční most, dále v Tvrdonicích a Moravském Písku.

Ministryně: Problém je v nedokončené ochraně

Třetí povodňový stupeň děsí už čtyři dny lidi v okolí řeky Moravy na Hodonínsku a Břeclavsku.
Ve středu večer se protrhl pravý břeh řeky Kyjovky mezi Kosticemi a Tvrdonicemi na Břeclavsku. Téměř třímetrová díra v hrázi však velké škody nezpůsobila, hasiči ji během dvou hodin zasypali. „Voda tam zaplavila jen pole,“ řekl Vilém Vyhnálek z břeclavského odboru životního prostředí. Povodňová vlna ze severu Moravy měla přitom do Hodonína, Strážnice nebo Lanžhota dorazit ve čtvrtek brzy ráno. Na krizovou linku kraje se zatím ozvalo deset lidí, většinou s nabídkou pomoci.

Hladina Moravy se ve středu zvedala celý den. „Zatím se povodňová vlna chová přesně podle předpokladů. Na severu voda opadá, dolním tokem Moravy teprve projde. Zpomalit by ji měly rozlivy podél řeky. Opadat však bude pomalu,“ předpovídal ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

K nejnáročnějším pracem posledních dnů patřilo zajištění Skařinské hráze v Hodoníně. Hasiči tam za pomoci geotextilie a pytlů s pískem zpevnili půl kilometru hráze. Kdyby se protrhla, hrozilo, že voda zaplaví areál s velkomoravskými archeologickými vykopávkami v Mikulčicích. „Do budoucna chceme tento úsek zpevnit natrvalo,“ přislíbila členka povodňové komise Anna Hubáčková.

V nejvíce ohroženém místě na Hodonínsku, v Rohatci, se voda ve středu vydala směrem k obydleným domům. Kdo mohl, pytloval a stavěl hráz celou noc. Přesto tam museli hasiči čerpat vodu ze sklepů některých rodinných domů.

V Lanžhotě v areálu na Šlajsi zase vyrostla protipovodňová hráz. „Děláme, co můžeme. Voda v domech je pohroma,“ uvedl místní obchodník Jaromír Kejval.

Na odhad, jaké školy povodeň na jihu Moravy způsobí, je podle odborníků ještě brzy. „Prochází tudy padesátiletá až stoletá voda. Životy lidí sice neohrožuje, ale škody na majetku způsobí. Nejen ta z řek, ale také spodní voda,“ upozornil pojišťovací poradce Petr Kaláb. Při odstraňování škod po povodni pomohou i vězni. Sto jich pro jižní Moravu uvolní vězeňská služba.

Podle ministryně životního prostředí Rut Bízkové, která ve středu kraj navštívila, nejvíce chybí dokončená protipovodňová ochrana.
Meteorologové už slibují májové počasí. „Dešťové přeháňky by během dneška měly nad jihem Moravy postupně ustávat, o víkendu očekáváme slunečno a teploty kolem dvaceti stupňů Celsia,“ uvedl Kamil Dvořák z Meteopresu.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKŮ ROVNOST