Předchozí
1 z 6
Další

Kouř viděli z desítek kilometrů

O zázraku se dalo mluvit krátce poté, co oheň zachvátil lesní porost na takzvané Moravské Sahaře u Bzence na Hodonínsku. Se sto pětašedesáti hektary hořícího lesa zápolilo před deseti lety až patnáct set hasičů a armáda, o život ale naštěstí nikdo nepřišel. „Hašení komplikoval vítr a písčitý terén. Byly případy, kdy hasiči museli zahodit hadice, naskočit do aut a před šířícími se plameny ujet pryč. Pomáhali jsme jim s orientací. Ta je pro neznalé v Bzenecké Doubravě složitá. Všude to vypadá stejně, rovina, borovice kam se podíváš,“ zavzpomínal letos revírník Petr Korvas.

Požár lesa u BzencePožár lesa u BzenceZdroj: HZS JMK

S plameny bojovali hasiči čtyři dny a noci, škoda se ve výsledku vyšplhala na sedmadvacet milionů korun. Jakmile se oheň dostal do korun tamních stromů, dokázal jej uhasit už pouze vrtulník nebo speciální letadlo. Kouř byl viditelný dokonce z dvacetikilometrové vzdálenosti, na místě posléze vznikla rozsáhlá holina.

Místo vína zbyl jen popel

Jen pět let fungovalo Nové vinařství v Drnholci na Břeclavsku předtím, než v roce 2010 lehlo popelem. Hasiči požár zaznamenali kolem půl třetí ráno, v tu dobu už však v ocelové hale obložené izolačními materiály šlehaly plameny. Na místo vyrazilo dvanáct jednotek, požár dostali pod kontrolu zhruba za dvě hodiny. Oheň způsobil rekordní třiaosmdesátimilionovou škodu. „Předtím byla na jižní Moravě největší škoda čtyřicet milionů korun po požáru tržnice v Hatích na Znojemsku v roce 2006,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Požár nákupního centra Excalibur City v Hatích u ZnojmaPožár nákupního centra Excalibur City v Hatích u ZnojmaZdroj: DENÍK/Dalibor Krutiš

Přespání ve vagonu skončilo smrtí

Tragicky skončil předloni požár vyřazeného železničního vagonu v brněnském Komárově. Starý mimo kolejiště odstavený vagon podle hasičů zřejmě sloužil jako noclehárna pro bezdomovce. „Vagón plný odpadu již nesloužil jako dopravní prostředek a materiální škoda je proto nulová. Hasiči však v požářišti nalezli čtyři lidská těla. Svými následky se tak jedná o nejtragičtější požár v Jihomoravském kraji za posledních pět let," zhodnotil Mikoška. Stejný počet obětí si vyžádal požár osobního a nákladního auta po zářijové nehodě na dálnici D1 u Brna.

Blízko ulice Široká v Brně hořel starý železniční vagon, zemřeli čtyři lidé, zřejmě bezdomovci.Blízko ulice Široká v Brně hořel starý železniční vagon, zemřeli čtyři lidé, zřejmě bezdomovci.Zdroj: Deník / VLP Externista

Svářečkou podpálil celou tržnici

Podstatnou část tržnice v brněnské Olomoucké ulici srovnali dělníci se zemí poté, co před jedenácti lety začala hořet kvůli jiskře ze svářečky. Viník se tehdy přiznal a s policisty spolupracoval. Oheň způsobil jedno zranění a škodu šplhající k téměř padesáti milionům korun. „Jednomu z nájemců odlétla při svařování jiskra z plamene. Když si pak šel odnést svářečku do auta, jiskra zapálila nedaleko ležící oblečení. Oheň se muži už nepodařilo uhasit,“ popsal příčinu požáru tehdejší policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Požár tržnice v Olomoucké ulici v Brně.Požár tržnice v Olomoucké ulici v Brně.Zdroj: DENÍK/Lubomír Stehlík

Důležitá je rychlost i kvalita

V současné době je nicméně podle mluvčího krajských hasičů Filipa Venclovského reakce na hlášení požárů čím dál rychlejší. „Stejně jako se rozvíjí informační technologie, rozvíjí se i naše systémy. Nyní jsou kvalitnější a rychlejší, totéž platí pro profesionální i dobrovolnickou techniku. Požární auta mají lepší vybavení, a to od hadic až po ochranné pomůcky. Díky tomu dokážeme zasahovat ještě efektivněji,“ pochvaloval si Venclovský.

Jihomoravští hasiči bojují s rozsáhlým požárem v národním parku České Švýcarsko.Jihomoravští hasiči bojují s rozsáhlým požárem v národním parku České Švýcarsko.Zdroj: HZS JmK

Zkrotit rozsáhlý lesní požár v Národním parku České Švýcarsko pomocí prvotřídní techniky v těchto dnech pomáhají i jihomoravské posily. Více než třicítka hasičů z jižní Moravy tvoří odřad, který má tři segmenty složené z hasičů ze všech okresů kraje. Dvě skupiny jsou vytvořené z profesionálních a jedna z dobrovolných hasičů. Používají například termokamery nebo hasící hřeby.