Ema Sojková, která přiletěla do Brna před polednem, byla na Rhodosu s rodiči a kamarádkou. „Čtyři kufry s našimi věcmi zůstaly na hotelu. Co se s nimi stalo, nevíme. Vzali jsme si jenom to nejpotřebnější. Ani jsme se nepřevlékali a odešli jenom v plavkách. Byla to nejhorší dovolená v mém životě,” popsala útěk z dovolenkového ráje školou povinná dívka.

Podle ní jim naléhavá zpráva o tom, že se musí okamžitě evakuovat, dorazila v neděli esemeskou. Hotel, ve kterém bydleli, stál totiž jen kousek od přibližujících se plamenů. Rodiče Emy proto nechali všechna svá zavazadla na místě a s dvěma dětmi vyrazili v nesnesitelném horku a plameny v zádech osm kilometrů pěšky na evakuační místo.

„Ani chvilku jsme neváhali. Rodiče si s sebou vzali jenom doklady, peníze a léky,“ pokračovala Ema Sojková.

Evakuaci podle ní provázel zmatek. Lidé prochající před ohněm se scházeli v restauraci, kde čekali na autobus, který je měl odvézt do bezpečnějšího hotelu. Ten ale dlouho nepřijížděl. Po šesti hodinách proto Sojkovi čekání vzdali a vydali se k moři, kde nastoupili na trajekt, který plul do města Rhodosu.

„Tam nás dočasně ubytovali ve škole, která sloužila jako noclehárna pro evakuované lidi. Vyspali jsme se tam a ráno se vydali na letiště. Máma má naštěstí na ostrově známého, který nám dal kraťasy a nějaké další oblečení, takže jsme nemuseli letět v plavkách,” uvedla Ema, která na sobě měla velké tričko s nápisem Rhodos dlouhé skoro až po kolena.

Doufali, že se evakuaci vyhnou

Jiní turisté, kteří v pondělí přistáli v Brně, měli větší štěstí. Například početná rodina Sabiny Strakové bydlela v hotelu ve vesnici Anfantou, která byla od požáru vzdálená několik desítek kilometrů. „Zprávy o tom, že na ostrově hoří, jsme zaznamenali někdy v úterý. To už jsme i cítili kouř. Báli jsme se ohně a doufali, že se vyhneme evakuaci,” svěřila se Deníku Straková. Nejhorší byl podle ní večer, kdy jí na mobil chodily zprávy o tom, že některé okolní vesnice už byly kvůli požáru vyklizené.

Přesto si však nakonec užili dovolenou i se čtyřmi malými dětmi v plné délce. „Jsem ráda, že jsme se nemuseli nikam stěhovat a taky jsme neopouštěli ostrov předčasně. Oheň nám pobyt dost znepříjemnil, vypadávala třeba elektřina, ale mohlo to dopadnout hůř,” podotkla Straková. S příbuznými přišla jen o výlet po ostrově, který měli v plánu.

S ohněm na vyprahlém Rhodosu bojují stovky hasičů už od minulého pondělí. Ze vzduchu jim pomáhají letadla a vrtulníky,. Ze zasažených oblastí se díky evakuacím podařilo dostat už více než dvacet tisíc lidí. Místní úřady pro ně uvolnily školy i sportovní halu, někteří strávili noc na zemi v náhradních hotelech. Požáry mezitím vypukly i na dalším řeckém ostrově Korfu.

MAREK BERČÍK