Ikonická stavba je nyní nevyužívaná a nachází se v havarijním stavu. Na špatný stav stadionu upozorňují třeba značky se zákazem zastavení. Vedení města si nechává vypracovat nový statický posudek na fotbalový stánek. Právě ten následně rozhodne o budoucnosti stadionu. V objektu mezitím nacházejí útočiště lidé z okraje společnosti. „Vrátily se do něj různé živly," komentoval na facebooku po čtvrtečním požáru bývalý městský radní Marek Fišer, který se v minulých letech snažil o obnovu slávy stadionu.

Oblast okolo stadionu pravidelně kontrolují strážníci. Podle jejich mluvčího Jakuba Ghanema tam jezdí na kontroly členové hned několika útvarů. „V místě bývalého fotbalového stadionu neregistrujeme v poslední době zásadní potíže. Objevují se tam občas nějaké odpadky. Někdy tam kolegové zastihnout někoho pod vlivem alkoholu," popsal Ghanem.

Připustil však, že tam může být podobný problém jako byl třeba na Rumišti. „Když je objekt volně přístupný lidem bez domova, občas se stává, že tam z nějakého důvodu zakládají oheň. Zřejmě i kvůli tomu jsou tam hlídky tak časté, aby tomu předcházely. Ale nezaznamenal jsem, že bychom se tam s tímto pravidelně setkávali. Spíše to byla záležitost centra města," podotkl Ghanem.

Fišer Deníku řekl, že když jako družstvo fanoušků Věříme Zbrojovce stadion spravovali, dokázali si tam sjednat pořádek. Lidé na hřišti sportovali a na tribuny nikdo nechodil. Nynější stav mu tak nedělá radost. „Když se zejména na té nebezpečné tribuně nějací lidé objevili, tak jsme je odtamtud vyhazovali. Nebylo pro ně pohodlné se tam usazovat," uvedl. Fakt, že se tam nyní stahují bezdomovci, je podle Fišera logickým vyústěním toho, že se o toto sportoviště správce stadionu nestará.

Zástupci městské společnosti Starez-Sport už před časem navrhli, že by bylo vhodné provést nové, dokonalejší uzavření bez jakéhokoliv přístupu nepovolaných lidí. „Zamezení přístupu do stadionu bylo zajištěno svařením hlavní brány," nastínila tehdy mluvčí městské společnosti Michaela Dittrichová. Starez-Sport je správcem areálu.

Hlavní tribuna je však podle Fišera dál přístupná. I lidem bez domova. „Jsou tam díry v plotě a nikdo to neřeší. Všichni se tváří, že stadion je hrozně nebezpečný, a proto se na něm nemůže hrát fotbal a pořádat akce. Přitom přeci nikdo nikdy nechtěl využívat prostor té nebezpečné budovy," podotkl Fišer.

Reportér Deníku na místě potvrdil Fišerovo vyjádření. Některé přístupy do objektu jsou sice uzavřené, ale některé dveře naopak po pátečním poledni zůstávaly otevřené a v některých plotech byly patrné díry.

Mluvčí Starez-Sportu Michaela Dittrichová uvedla, že areál pravidelně monitorují a sbírají odpadky na ploše. „Vzhledem k havarijnímu stavu objektu děláme údržbu pouze v nezbytných případech," konstatovala v pátek.

Přestože je zabezpečení stadionu neustále kontrolováno a opravováno, vstupy nepovolaných lidí do areálu řeší podle Dittrichové často. „A to vždy ve spolupráci s policií a hasiči," sdělila Deníku.

Tribuny nikdo nevysekává

Hrací plocha zarůstá, tribuny podle Fišera nikdo nevysekává. „Hrací plocha je přitom dostatečně vzdálená od tribun tak, aby se na ní dalo sportovat. Stačilo by, kdyby se tam párkrát za den prošel nějaký správce," míní velký fanoušek fotbalové Zbrojovky.

Podle Dittrichové pracovní povinnosti na stadionu plní správci areálu Tréninkové centrum Lužánky Umělka a Tréninkové centrum Lužánky Malý fotbal. „Kromě náplně práce v sousedních tréninkových centrech správci obchází minimálně dvakrát denně z venkovní strany areál uzavřeného stadionu. O požáru jsme samozřejmě věděli. Na místě byl přítomen náš pracovník, který pořídil fotografie. Požáry jsou v podstatě pravidelné a řeší je sami hasiči," zmínila mluvčí.

Sportování na stadionu v současné době podle představitelů Brna není možné. Už dříve avizovali, že kvůli havarijnímu stavu železobetonových konstrukcí stadionu nezačne stavba tréninkového centra mládeže. „Důvody jsou především bezpečnostní. Je třeba také vzít v úvahu, že by taková investice nebyla hospodárná,“ uvedl nedávno náměstek primátorky René Černý.

Podle nedávného vyjádření statika Pavla Schmida z Vysokého učení technického v Brně, které průzkum pro město dělá, je konstrukce stadionu poškozená a části tribun se můžou kdykoliv zřítit. Řekl to České televizi.

Fotbalový stadion za Lužánkami v Brně. | Video: Deník/Marek Berčík

Statický posudek podle brněnského radního pro sport Tomáše Aberla zatím není dokončený. „Jeho výsledky bychom měli mít k dispozici koncem srpna a poté je budeme vyhodnocovat," sdělil v pátek Deníku.

V blízkosti stadionu stále parkují auta, ale jejich počet se oproti předchozím měsícům snížil. Mezi tribunami a auty je určitý odstup. Bariéru tam vytvářejí betonové zátarasy.