Od developera získají představitelé Brna parcely v blízkosti dálnice D1, které poté odkoupí Ředitelství silnic a dálnic. „Celá operace přináší městu několik benefitů. Především dokončíme majetkové a dopravní řešení celé strategicky významné lokality Černovická terasa, kde je velké množství výrobních, skladových a kancelářských prostor společností nabízejících pracovní příležitosti a generujících daňové příjmy města," uvedl městský radní pro majetek Róbert Čuma.

Doplnil, že získání pozemků pod kontrolu města získají je důležitým krokem pro vyřešení tíživé dopravní situace hlavně ve Slatině a Černovicích.

V ranní špičce se na silnici číslo 602 tvořily dlouhé kolony.
Uzavřou úsek po nehodě na D1: objížďka povede mezi Ostrovačicemi a Devíti kříži

Státní silničáři na odkoupených parcelách postaví nový sjezd a nájezd na D1. „Odvedeme jím dopravu směřující do průmyslové zóny z obytné oblasti Slatiny. Zlepší se i příjezd k brněnskému letišti,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Protihlukové stěny

Snížení dopravního zatížení v celé Slatině očekává od nového nájezdu slatinský starosta Jiří Ides. „Kromě sjezdu se můžeme těšit i na protihlukové stěny, které budou součástí plánovaného rozšíření dálnice," podotkl.

Novou křižovatku v místě, kde se dálnice kříží se silnicí III/1528 spojující Slatinu a Tuřany, propojí státní silničáři s už existujícím sjezdem z D1 na 201. kilometru. „Ten také stavebně upravíme. Tím vytvoříme prostor pro vlastní rozšíření D1 na šestipruhové uspořádání," sdělila Trubelíková.

Největším zdrojem světelného smogu jsou osvětlení soukromých objektů a areálů.
Zhasnuté Brno: nejvíc smogu dělají osvětlení soukromých budov a areálů

Zahájení stavby nového nájezdu na D1 očekávají představitelé Ředitelství silnic a dálnic v roce 2023. „Její dokončení předpokládáme v roce 2026. Předpokladem je bezproblémový povolovací proces," zmínila Trubelíková.

Od města mají státní silničáři koupit pozemky nutné pro vznik nájezdu na základě takzvaného liniového zákona. „Předpokládáme, že díky tomu získáme více než dvě stě milionů korun," poznamenal Čuma. Kromě nich má do městské kasy přibýt téměř 270 milionů od CTP v podobě doplatku, který je součástí směny pozemků.

Havárie vodovodu u zastávky Kamenolom.
Havárie potrubí u Kamenolomu: jako kdyby řeka Svratka půl hodiny tekla po ulici

Představitelé města a CTP uzavřou smlouvu o směně s odloženou účinností, která má několik zásadních podmínek. „Důvodem je synchronizace kroků tak, aby do doby vybudování sjezdu D1 nebyla nadměrně dopravně zatížena oblast Černovických teras," vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Sklad Amazonu v lokalitě před lety nevznikl kvůli váhavému přístupu představitelů Brna i nesouhlasu obyvatel.